12 odporúčaní pre úspešné dojčenie

Keď som čakala svoje prvé dieťatko o dojčení som nevedela ani „Ň“. 🙂 Len som tak akosi tajne dúfala, že všetko bude v poriadku a že to „nejako dám“. To, že to v poriadku nebolo ani náhodou a že som to „dala“, ale prekonala som pri tom mnooooožstvo problémov a nepríjemností si môžete prečítať v ebooku ZDARMA – teda ZA ÚSMEV 🙂 – Láskavý štart do života.

Som mamou už viac než 6 rokov a téma dojčenia sa stala mojou srdcovou záležitosťou. S radosťou a vášňou šírim medzi ľudí informácie, ako dojčiť, ako riešiť problémy pri dojčení, ako im predchádzať, ako si to s dieťatkom užívať od prvého momentu jeho príchodu na svet. A to, čo rozprávam, aj žijem. 🙂

Poznatky, skúsenosti ale hlavne praktické zručnosti, ktoré som si overila na sebe aj na stovkách maminiek, s ktorými som ako poradkyňa pri dojčení prišla do kontaktu, ma inšpirovali k napísaniu knihy TAJOMSTVO ÚSPEŠNÉHO DOJČENIA, ktorá bude dostupná na mojej stránke v priebehu niekoľkých týždňov.

Dnes Vám ponúkam ochutnávku v podobe 12 odporúčaní, ktoré by mala poznať každá maminka ešte pred tým, ako ide do pôrodnice, pretože jej zaručia úspešné, bezproblémové, bezbolestné a radostné dojčenie. 🙂

Nech sa páči – 12 odporúčaní pre úspešné dojčenie

♥      Spolu od momentu narodenia

Dieťatko bolo Tvojou súčasťou 9 mesiacov. Od prvého momentu, kedy uzrie svetlo tohto sveta je preň dôležité, aby to tak zostalo. Najideálnejšie miesto na popôrodnú adaptáciu dieťatka je Tvoje telo. Požiadaj pôrodníkov, aby Ti nahé dieťatko položili ihneď po narodení na Tvoje bruško, umožnili mu samoprisatie a bez akejkoľvek separácie Vás spolu previezli na popôrodnú izbu.

Geburt einer Tochter am 18.11.2005 in MŸnchen

♥      Kontakt koža na kožu

Buď so svojím dieťatkom v kontakte koža na kožu tak často, ako je to len možné.  Kontakt koža na kožu je liečivý a pre dieťatko absolútne nevyhnutný. V prvých 8 týždňoch života je veľmi dôležitý pre rozvoj mozgu. Nemusíš sa báť, že mu bude zima – Tvoje telo mu udrží správnu teplotu lepšie než inkubátor alebo zavinovačka a navyše dojčenie bude jednoduchšie a prirodzenejšie.

V kontakte koža na kožu bude Tvoje dieťatko zažívať neustále príjemné pocity bezpečia, istoty, lásky a bezpodmienečného prijatia. Tieto krásne pocity spolu s dostatočným príjmom mliečka mu následne pomôžu dobre priberať a prosperovať.

♥      Dojči svoje dieťatko podľa jeho potrieb

Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko. Jeho úlohou nie je len zasýtiť hlad a smäd Tvojho dieťatka. Je dôležité pre zdravie Vás obidvoch. Vyvoláva v dieťatku aj v Tebe neopísateľné pocity, rieši mnohé bolesti, frustrácie, nespokojnosť … a okrem toho spĺňa mnohé funkcie, ktoré nič iné nespĺňa.

9609701467_043d8ccb9a_o

Pri dojčení sa neriaď hodinkami, pravidlami ani žiadnym harmonogramom – nalaď sa na svoje dieťatko a reaguj na jeho potreby. Je možné, že niekedy sa bude chcieť dojčiť po 3 hodinách a inokedy bude potrebovať byť na prsníku každých 10 minút. Raz mu bude stačiť kratučké dojčenie len na jednom prsníku, inokedy bude potrebovať obidve strany vystriedať aj viackrát. Takto je to prirodzené a je to v poriadku /časté dojčenie nemusí byť zákonite znakom toho, že máš málo mlieka alebo že je „slabé“. Materské mlieko NIKDY nie je slabé ani riedke/.

Dojčenie funguje na princípe – ponuky a dopytu – koľko mlieka zo seba dáš, toľko sa ti vytvorí. Nemusíš sa teda snažiť o to, aby prsník dlho ostal stáť, aby sa v ňom vytvorilo viac mlieka. Práve dlhými pauzami medzi dojčeniami, /tým že prsník dlho stojí bez vyprázdnenia/, dávaš svojmu telu signál, že tvoje dieťatko nepotrebuje tak veľa mlieka a telo ho prirodzene začne tvoriť menej.

♥      Dojči dieťatko v správnej polohe a správne prisaté

To je základ celého dojčenia, to je cesta, ako dojčiť bez bolesti, to je cesta, ako produkovať dostatok mlieka. Pri správnom asymetrickom prisatí má dieťatko hlavičku mierne zaklonenú, bradičku zaborenú v prsníku a noštek voľný /prsníka sa nedotýka/, ústa sú doširoka otvorené tak, že nevidíme kútiky úst a peričky sú vyhrnuté von.

ASYMETRIA V PRISATÍ  znamená, že ak je bábätko správne prisaté, tak zakrýva dolnou perou a bradou väčšiu časť dvorca ako hornou perou, inými slovami nad hornou perou je vidieť väčšiu časť dvorca.

♥      Ako dojčiť?

Dojči svoje dieťatko bez zavinovačky pri prvých prejavoch záujmu o dojčenie (môže to byť napr. mrvenie sa zo spánku, olizovanie si ručičky, otváranie pusinky …) – dieťatko vtedy pije pokojnejšie, lepšie sa prisáva.

Nadojči ho z jedného prsníka, keď prestane piť (nie sú viditeľné pauzy v brade) a začne sať –  pomôž mu vypiť viac tým, že budeš prsník stláčať. Ak už nepije ani so stláčaním, ponúkni mu druhú stranu. Počas jedného dojčenia môžeš strany viackrát vystriedať.

♥      Nepoužívaj umelé náhrady prsníka

Dieťatko sa učí dojčiť dojčením. Aj mamička sa to učí tým, že to robí. Umelé náhrady prsníka (cumlíky, fľašky, klobúčiky) neboli stvorené pre Tvoje dieťatko, ovplyvňujú spôsob, akým sa prisáva na prsník môžu zásadným spôsobom ohroziť úspešnosť dojčenia.

flasa

Deti nie sú hlúpe. Ak z prsníka dostávajú pomalý tok mlieka (čo možno očakávať v prvých dňoch ich života) a z fľaše rýchly tok, nebudú zmätené – mnohé to veľmi rýchlo pochopia a prsník začnú odmietať. Okrem toho, dieťatko je možné dokŕmiť či nakŕmiť aj inak ako fľašou /ak sa dieťatko prisáva – zásadne laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak sa neprisáva – pohárikom alebo lyžičkou/.

♥      Lieky, choroby a dojčenie

Dojčenie s malým množstvom lieku je takmer vždy bezpečnejšie, ako prerušenie dojčenia. Existuje len veľmi málo chorôb, pre ktoré by dojčiaca matka mala prestať dojčiť a väčšina liekov, ktoré mamička potrebuje užívať je kompatibilná s dojčením /hoci na príbalových letákoch sa to tak neuvádza/.

V materskom mlieku sa vždy nachádzajú protilátky voči vírusom a bacilom, s ktorými prichádza mamička aj dieťatko do kontaktu. Preto, ak si chorá Ty alebo dieťatko, pokračuj v dojčení. Ochrániš tak svoje dieťatko voči tomu, aby choroba u neho prepukla naplno alebo mu aspoň pomôžeš vyliečiť sa rýchlejšie a zmierniš priebeh jeho ochorenia. Ak si nie si istá, či je liek možné užívať popri dojčení, kontaktuj laktačnú poradkyňu.

♥      Ako dlho dojčiť?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nestanovila žiadnu hornú hranicu odporúčanej dĺžky dojčenia – odporúča výlučné dojčenie do 6-tich mesiacov /Tvoje dieťatko tak do ukončeného 6 mesiaca nepotrebuje okrem materského mliečka žiadne iné tekutiny ani jedlo/ a potom postupne zavádzať príkrmy do 2 rokov popri dojčení a po 2 rokoch dojčiť naďalej tak, ako to matke i dieťatku vyhovuje.

Každé dieťatko sa dokáže odstaviť samé a nie je potrebné ho v tomto nejako usmerňovať. Doba prirodzeného odstavenia nastáva niekedy medzi 2,5 – 5 rokom života.

♥      Daj si pozor na dobre mienené rady

Vyhýbaj sa tým, ktorí dojčenie nepodporujú! Títo majú zväčša s dojčením minimálnu alebo žiadnu skúsenosť, príp. boli v dojčení neúspešní a snažia sa na teba preniesť nepríjemné pocity zo svojich osobných zlyhaní. Je úplne najjednoduchšie zneistiť mamičku v dojčení a nainfikovať ju pochybnosťami o kvalite alebo množstve ich mlieka.

Verím tomu, že nikto nechce Tebe ani dieťatku ublížiť. Ale ak chceš dojčiť svoje dieťa,  počúvaj rady od skúsených mamičiek, ktoré úspešne dojčili aspoň 2 roky alebo od certifikovaných laktačných poradkýň. Tí, ktorí mali skúsenosti iba s umelou výživou, fľaškami a cumlíkmi, vedia o prirodzenom dojčení zväčša veľmi málo.

♥      Spoločné spanie

Spoločné spanie podporuje dojčenie:

– dieťatko sa zvyčajne prirodzenejšie budí na dojčenie,

– lepšie si oddýchneš – nemusíš dvíhať dieťatko z postieľky, prenášať ho a opäť odnášať naspäť,

– zosúladia sa Vaše spánkové cykly,

– reguluješ dýchanie dieťatka a jeho telesnú teplotu,

– dieťatko bude menej plakať a bude spinkať spokojnejšie,

– spoločné spanie je prevenciou voči syndrómu náhleho úmrtia.

♥      Nosenie dieťatka

Nosenie dieťatka v šatke alebo inom ergonomickom nosiči podporuje dojčenie. Ak je dieťatko v úzkom kontakte s mamičkou, darí sa im oveľa lepšie dojčiť.

Dieťatko očakáva, že väčšinu svojho života v prvom roku strávi v náručí svojich rodičov. Je to ideálny spôsob, ako stíhať všetky práce a venovať sa aj staršiemu súrodencovi – dieťatko je v šatke, pri zdroji mliečka a je spokojné, mamička sa môže venovať svojim aktivitám. Dieťatko nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, potrebuje byť súčasťou aktívneho života svojich rodičov, prizerať sa a učiť sa z náručia. 🙂7869444140_ece672508c_o

♥      Máš problém s dojčením?

Nie si si istá, či máš dosť mlieka? Bolia Ťa pri dojčení bradavky? Má Tvoje dieťatko problémy s prisávaním? Plače, nepriberá, je nespokojné? …

Takmer všetky problémy súvisiace s dojčením sa dajú riešiť. Skúsená laktačná poradkyňa Ti s radosťou pomôže aj s problémom, ktorý sa Ti možno zdá banálny alebo i zdanlivo nesúvisiaci s dojčením. Neváhaj a zavolaj. Oplatí sa to!

Lenka TYEMIA-ková

certifikovaná laktačná poradkyňa OZ MAMILA pre Oravu

mobil: 0905 429 451

e-mail: lea.tyemiacka@gmail.com

 

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)