Darujte poklad alebo 4 tipy na rozprávky, ktoré zmenia život Vašich detí

Som milovníčka kníh. Beriem ich so sebou všade, dokonca aj na záchod. 🙂 Deti ma v tomto kopírujú a musím sa priznať, že mám z toho radosť. Milujem nasávať atmosféru rôznych príbehov, trénovať svoju fantáziu, odhaľovať tajomstvá a získavať nové informácie a náhľady na seba, druhých, na svet, v ktorom žijem.

Milujem večery, keď si s dcérkami užívame náš večerný rozprávkový rituál. Je to čas, kedy som tu pre ne – celá a úplná.

Knihy sú pre mňa výnimočný dar. Môžem sa k nim neustále vracať a vždy v nich nájdeme niečo iné, niečo nové, niečo, čo som si nevšimla alebo to pre mňa pred tým nebolo dôležité. 

V knihách nachádzam odpovede na mnohé otázky. Väčšinou úplne stačí, položiť si otázku,  zhlboka sa nadýchnuť, vôjsť do svojej knižnice, siahnuť na prvú knihu, ktorá Vám padne do oka, „náhodne“ otvoriť a začítať sa. A odpoveď je na svete. Také jednoduché to je. 🙂

happy family mother and daughter read a book in the evening at home

Od istého času, si ale veľmi starostlivo vyberám knihy, ktoré kupujem sebe alebo deťom. Nie každá kniha nás totiž posilňuje a formuje. Na trhu je množstvo kníh a rozprávok, ktoré nás zastrašujú, zneisťujú a vyvolávajú v nás negatívne pocity.

Dnes Vám ponúkam 3 tipy na úúúúžasné knihy a 1 CD, ktoré majú výsostné miesta v našej knižnici a mohli by byť krásnym vianočným darčekom aj pre Vás a Vaše ratolesti. Nech sa páči. 🙂

1. Pozitívne rozprávky – Bájky spod baobabu

Ide o druhé cd so série Pozitívnych rozprávok. Nájdete na ňom 10 bájok, ktoré v sebe ukrývajú úžasné ponaučenia a uvedomenia, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú myslenie a presvedčenia našich detí aj nás.

V jednotlivých bájkach sa naučíte, že:

 • si máte dávať pozor na to, čo si želáte, pretože sa Vám to môže splniť. /Žirafa, korytnačka a slon/

 • keď si niečo prajete, zvážte, či to dokážete aj využiť. Čo je dobré pre jedného, nemusí byť dobré pre druhého. /Lev a opice/

 • nie je potrebné mať strach z hovorenia pravdy. /Gazela/

 • nie je pekné vysmievať sa iným, mohlo by sa Vám to vrátiť. /Posmešná hyena/

 • druhým máme hovoriť len to, čo od nich chceme počuť sami. /Ťava a papagáj Žako/
 • chamtivosť nás môže zlákať na zlé cesty /Surikaty a had mamba/

 • je dobré nechať si poradiť od iných, hlavne keď nás varujú pred úrazom. /Ružový plameniak/
 • nemáme počúvať hlúpe reči. Nie sú totiž o nás, ale o tom, kto ich hovorí. /Hrbatá ťava/

 • niekedy malá prehra, znamená veľkú výhru. /Gazela a antilopa/

 • život druhých sa nedá vlastniť. Tešme sa z ich prítomnosti. /Kone v pyžame/

V Pozitívnych rozprávkach sú vložené techniky z neurolingvistického programovania (NLP), ktorých účinnosť je vedecky dokázaná a pomáhajú deťom napríklad rýchlejšie sa uzdraviť, zvládať stres alebo upriamiť svoju pozornosť na to, čo si želajú. Mimochodom, všetky techniky fungujú aj dospelým, dokonca ich môžete s vašimi deťmi trénovať spoločne. Z vašich nových schopností tak budete profitovať všetci. 🙂

pozitivne-rozpravky

2. O Dorotkinom mliečku

dorotka2

Láskyplná kniha o dojčení, vzťahovej výchove a príchode nového súrodenca doplnená nádhernými ilustráciami. Odporúčam ju všetkým maminkám, a hlavne tým, ktoré inklinujú k vzťahovej výchove, počas tehotenstva ešte dojčia svoje dieťatko a plánujú v tandemovom dojčení pokračovať aj po narodení mladšieho súrodenca.

Hlavnou hrdinkou príbehu je malá Dorotka, ktorú pod vianočným stromčekom čaká veľké prekvapenie – narodí sa jej sestrička. Knižka láskavým, nežným a jemným spôsobom pripravuje starších súrodencov na novú rolu brata alebo sestričky a zobrazuje dojčenie v chvíľach pohody aj nepohody. Príbeh ma podporovať malých čitateľov už od najútlejšieho veku v dojčiacich a súrodeneckých kompetenciách.

Keď vykvitnú prvé kvety, prichádzajú na svet deti. Narodí sa maličká Dorotkina sestrička. Preľakla sa Dorka malá, na mamičku zavolala: „Nebudem sa deliť, beda, o mliečko či o medveďa! A nech všetky sestričky hľadajú si mamičky!

Dorotka je ešte malá, o mliečko sa veru bála. Mamička jej povie sladko: „Poď sem ku mne, moje zlatko. Veď na to sú mamičky, ľúbia svoje detičky, podelia sa o všetko, o náruč aj o mliečko.“

3. Pippi Dlhá Pančucha

pipi-knihaKniha plná múdrosti, hravosti a „slobodomyseľnosti“, ktorá rúca zažité predstavy a suché normy platiace v spoločnosti. Učí nás zostať v duši dieťaťom a nezabudnúť na to, ako sme kedysi boli neustále fascinovaný svetom, do ktorého sme sa narodili. Núti nás prehodnocovať svoje požiadavky, predstavy a potreby, podporuje našu fantáziu a dôveru v to, že sme MOC-né bytosti.

V narodeninovom balíčku od Vydavateľstva SLOVART si môžete zakúpiť tri časti jej fantastických dobrodružstiev (Pippi Dlhá pančucha, Pippi nastupuje na loď a Pippi Dlhá pančucha v Tichomorí).

Podivuhodné príbehy zo života svojrázneho dievčaťa s neobvyklým správaním, menom aj výzorom, si určite nenechajte ujsť. 🙂

4. Esther a Jerry Hicks – Sára 1, 2, 3

Tvojou úlohou nie je hľadať dokonalé miesto, kde existuje len to, čo chceš ty. Tvojou úlohou je všade hľadať to, čo chceš. 

Tieto knihy si našli miesto v našej knižnici už niekoľko rokov dozadu a vždy, keď ich otvorím, prekvapia ma novým uvedomením. Ide o príbehy desaťročného dievčatka – menom Sára, ktoré nie je veľmi šťastné. To všetko sa zmení, keď stretne Šalamúna – nezvyčajnú sovu, ktorá ju naučí dívať sa na svet a iných ľudí úplne inak, ako sme zvyknutí. Bežné a často nepríjemné Sárine zážitky sa pod Šalamúnovým vedením menia na východisko nových možností – na prežívanie pohody, radosti a slobody, ktoré nezávisia od toho, čo sa deje, a ktoré majú moc zmeniť všetko k lepšiemu.

Podobne ako Malý princ, Sára oslovuje ľudskú bytosť v každom z nás, a preto je vhodná pre deti i dospelých.

Akonáhle si začneš všímať viac vecí, ktoré chceš vidieť, tak sa viac takých vecí stane súčasťou tvojho života. 

sara-1                            sara-2sara-3

 

 

 

 

 

Ak je tvoje šťastie závislé na tom, čo niekto iný urobí alebo neurobí, potom si v pasci, pretože nedokážeš ovplyvňovať, čo si ostatní myslia alebo robia. 

Naozajstnú slobodu zažiješ len vtedy, keď zistíš, že tvoje šťastie nezávisí na iných. Závisí len na tom, čomu sa rozhodneš venovať pozornosť ty sama. 

Nenašli ste v mojom zozname nič, čo by Vás oslovilo? Prečítajte si môj článok Mami, prečítaj mi rozprávku ALEBO 3 tipy na motivačné rozprávky  a nechajte sa inšpirovať ďalšími skvelými knihami, ktoré by nemali chýbať v knižnici žiadneho rodiča, ktorý túži zasievať do srdiečok svojich detí posolstvá viery v seba, druhých i život.

Krásny týždeň a predvianočnú pohodu Vám zo ♥  želá TYEMIA

Máte ďalšie tipy na krásne knižné príbehy? Inšpirujte nás a podeľte sa s nami o ne v komentároch. 🙂

Ďakujem.

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)