Dcérka mi PRESPALA CELÚ NOC! A trvalo to len 3,5 roka.

Poznáte tie večné debaty a otázky týkajúce sa spánku detí? Ste svedkami nekonečných „mamičkovských“ diskusií na ihriskách, v centrách či na internete, ktoré sa témami spania, zaspávania a prespávania zaoberajú viac než je Vám príjemné? Dostávate otázky ako: „prespalo už tvoje dieťa celú noc? Koľkokrát sa ti budí? Koľkokrát ho v noci dojčíš? Kedy chodí spinkať? Kedy vstáva? Ako dlho spí? … „.

Ak Vaša odpoveď nezapadá do želanej normy spoločnosti /teda do škatuľky: spiace dieťa bez nočných precitnutí a dojčení!/, dáte tak okoliu skvelú príležitosť na to, aby Vás mohlo prehodnotiť a posúdiť z každej strany a dať Vám kopec nevyžiadaných rád typu: „tak to iste nemáš dosť mlieka? Musíš mu uvariť kašičku na dobrú noc, nech spí dlhšie! Daj mu večer umelé mlieko – tvoje je iste riedke, nedostatočne sýte a výživné, keď sa tak často budí. V noci ho nedojči, len s tebou manipuluje. Nechaj ho vyplakať – pár dní si poreve a potom už budeš mať kľud! …“.

/Aj Vám už stoja chlpy na celom tele?/ 🙂

A ak sa pri takýchto rozhovoroch dozviete, že polročná susedovie Elenka sa budí v noci jedenkrát a kamarátkin Miško už od 4 mesiacov spinká celú noc, začnete mať takmer zaručene pocit, že NIEČO NIE JE V PORIADKU! Možno naozaj začnete pochybovať o kvalite a množstve svojho mlieka, možno budete hľadať chybu na strane svojho dieťaťa alebo si poviete, že nenormálna ste určite Vy a istotne niečo robíte zle!

spoločné spanie

Tretinu svojho života prespíme. Je dôležité ako spíme, s kým spíme a kde spíme.

Moje dieťa prespalo celú noc

Mladšia dcérka má niečo cez 3,5 roka a ja môžem hrdo vyhlásiť, že mi PRESPALA CELÚ NOC!!! 🙂 PRVÚ od jej narodenia! Míľnik, o ktorom som počas našich bezsenných nocí a častých nočných precitnutí mala pocit, že nikdy nepríde, JE TU!

Nemusela som ju to nijako učiť, ovplyvňovať, nútiť, presviedčať, manipulovať … jednoducho moje dieťa dozrelo a je schopné spinkať neprerušovane celú noc. Netvrdím, že každú! Zatiaľ nie! 🙂 Ale zo skúseností so staršou dcérkou viem, že zanedlho toto už bude u nás úplne bežná norma. Som šťastná a zároveň ešte trochu vyvedená z miery. Už je to raz tak, keď sa dlhodobo – aby som bola presná viac rokov – budíte v noci pravidelne, zrazu sa budíte aj bez toho, že by to bolo potrebné. Ale aj tento stav raz pominie – som si istá. 🙂

Obe moje deti sa budili už od malička veľmi často. A myslím tým naozaj veľmi ČASTO! Dôvody ich precitnutí boli rôzne – raz to boli zúbky, inokedy choroba, zlý sen, potreba pritúliť sa, spracovať nové zážitky, rozvíjať si mozog či ukotviť novonadobudnuté schopnosti. Niekedy by som ich precitnutia nedokázala spočítať ani na prstoch dvoch rúk! A hoci som na ne v noci mnohokrát hromžila, nadávala som na dojčenie a ich večné budenie, stále som nažive a som vďačná za túto skúsenosť! :-))))

Dá sa to vôbec prežiť?

Čo mi pomohlo prekonať, dokonca si vychutnať toto obdobie života mojich detí?

 • prijala som fakt, že neprespať noc do veku 3-4 rokov je normálne a zdravé správanie sa ľudských mláďat a že moje dieťa nie je náročné, ani mnou nemanipuluje, keď chce byť v mojej blízkosti aj v noci!

spanie v kontakte

 • uvedomila som si, že deti majú úplne iný štýl spinkania ako dospelí. Oveľa častejšie než dospelí prechádzajú z jednej fázy spánku do druhej. Väčšiu časť noci zostávajú vo fáze ľahkého (REM) spánku.

Vedci sa domnievajú, že fáza REM spánku má pozitívne účinky na ich vývin, napomáha mozgu rásť a vytvárať spojenia a je tiež možné, že bábätká nie sú dostatočne zrelé na to, aby boli počas hlbokého spánku samé v bezpečí. Je to fáza, kedy sú deti náchylné na prebudenie a môžu mať problém znovu zaspať. Preto je viac než vhodné, ak spinkajú v blízkosti milujúcej osoby, ktorá im pomôže dostať sa rýchlo späť do ríše snov. A ak využívame na opätovné uspanie dieťatka dojčenie, je to ešte o to ľahšie, rýchlejšie a príjemnejšie. 🙂

spoločné spanie

Manželia Searsovci vo svojej knihe Vzťahová výchova píšu: „Dajte si pozor na zástancov časového rozvrhu dojčenia – to sú tí poradcovia a tréneri, ktorí dávajú bábätko najavo, že rodičia, nie dieťa, sú pánmi situácie. Tvorba mlieka funguje na princípe dopytu a ponuky. Keď je medzi kŕmeniami príliš dlhá pauza, produkcia mlieka sa spomalí.

Štúdie ukazujú, že čím viac matka dojčí, tým vyššie sú jej hladiny prolaktínu. Prolaktín má krátky biologický polčas rozpadu – približne polhodinu. To znamená, že hladina prolaktínu klesne o 50 percent po polhodine od kŕmenia. Oxytocín má polčas rozpadu len pár minút. Tieto biochemické skutočnosti naznačujú vedcom, že matky a deti sú nastavené na časté dojčenie. Čím častejšie je dieťa dojčené, tým má matka viac mlieka a úžitku z hormónov. Prolaktín má najsilnejšiu odozvu na dojčenie medzi jednou a šiestou hodinou ráno.

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou o tvorbe MM je, že hladina tuku v mlieku je vyššia, keď je čas medzi kŕmeniami kratší. Časté kŕmenie umožňuje dieťaťu prijať mlieko bohatšie na tuk – s množstvom kalórií pre jeho rast.“

Okrem toho mnohé detičky najväčšiu časť svojej dávky mlieka vypijú práve v noci – kedy nie sú ničím a nikým rušené. Toto je dôležité pre ich rast a prospievanie.

spoločné spanie 32

Vďaka spoločnému spaniu som si lepšie oddýchla, nemusela som k dieťatku vstávať – jednoducho som si ho privinula k prsníku a spala s ním ďalej. Veľmi intenzívne som pocítila, že sa cítim spokojnejšie a istejšie, keď deti spia vedľa mňa a ja som si istá, že im nič nehrozí, že sú v bezpečí a je o ne dokonale a ihneď postarané /pozn. vedeli ste napr. že najlepšou prevenciou voči syndrómu náhleho úmrtia nie sú predražené monitory dýchania ale spoločné spanie?/.

 • po určitom čase som prestala počítať nočné prebudenia a sledovať hodinky.

timemanagement_1600x900

To bola neskutočná úľava. 🙂 Osobne som presvedčená, že myseľ v tomto prípade zohráva veľkú rolu. Veľakrát sa mi stalo, že som sa svojím blízkym po prebudení ráno úplne zničená sťažovala, že som bola v noci hore 5 či 10 krát!!! Nevedome aj vedome som si vytvárala únavu, nespokojnosť a podráždenie vyplývajúcu z celospoločenskej predstavy, že keď človek nespí v kuse 8 hodín, musí byť zákonite nevyspatý! Keď som sa na počty prestala zameriavať, zrazu som bola oddýchnutejšia /hoci moje dieťa sa neprestalo budiť :-)/, pokojnejšia a to sa pravdaže odzrkadlilo aj na správaní dieťaťa.

 • keď som bola cez deň unavená, hocikedy som s deťmi spala cez ich obedný spánok. Poriadok – neporiadok, navarené – nenavarené, tip-top domácnosť? V čase neskutočnej únavy mi toto bolo úplne jedno. Zistila som totiž, že keď som nadmieru unavená, som na deti mrzutá a moja nespokojnosť následne ovplyvňuje chod celej mojej domácnosti. Všetko mi išlo ľahšie od ruky, keď som si zdriemla aspoň na malú chvíľu. 🙂
 • A nakoniec presvedčenie, že aj moje dieťa a ja sa niekedy dopracujem do štádia, kedy budeme spať v kľude, pokoji a bez jedného prebudenia CELÚ NOC! 🙂 Ako pri všetkých iných potrebách, aj v tomto prípade platí, že naplnená potreba prirodzene odznie. Nenaplnená sa bude v rôznych podobách neustále vracať.

A ako to máte Vy – milé maminky a ockovia? Budia sa Vaše deti často? Ako to riešite? Spíte spolu v jednej posteli alebo aspoň v jednej izbe? Alebo to nie je nič pre Vás? Každému sedí niečo iné. Dôležitá je obojstranná spokojnosť.  🙂

Príjemné dni a pokojné noci Vám zo ♥ želá

TYEMIA

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)