Dojčenie milujem. A predsa mi niekedy ide na nervy!

Dojčenie milujem. Je úžasné, jedinečné, romantické, naplňujúce, podporujúce, prehlbujúce vzťah, zdravé, plné lásky, nehy, blízkosti … Je to DAR!

Ale bez hanby, sú chvíle, kedy mi ide tak neskutočne na nervy, že by som najradšej siahla po fľaši /nie vínovej! Po tej s umelým mliekom. 🙂 / Cítim sa vyčerpaná, unavená, otrávená, bez energie a chuti robiť zas niečo, čo robím denno-denne /noc nevynímajúc/ už skoro 6 rokov! Túžim po pocite osobnej slobodynapĺňaní mojich potrieb. Chcem byť len sama so sebou.

Dáva to vôbec zmysel? Som normálna?

Áno, tieto moje pocity, rovnako ako pocity miliónov iných matiek počas normálneho chodu dojčenia, sú úplne prirodzené. My matky dnes znášame obrovské bremeno. Netrávime čas s deťmi tak, ako je to prirodzené a normálne. Nie sme len matkami, ale aj kuchárkami, upratovačkami, učiteľkami, organizátorkami voľného času, kamoškami … A okrem toho zastávame ďalšie role v našich životoch. Sme proste prepracované!

angry women

Naše osobné potreby sú väčšinou odsúvané na absolútne posledné miesto. Niet divu, že niekedy vybuchneme. A dojčenie je častým spúšťačom nepríjemnej reakcie. Ako všetci ľudia, aj my si chceme naplniť svoje potreby, /napr. si len na 5 minút sadnúť a vypiť si v kľude šálku kávy, prečítať si pasáž z obľúbenej knihy, vytvoriť niečo pekné, zacvičiť si …/. Ideálne, bez dieťaťa v náručí 🙂 a s myšlienkou „nech mi všetci dajú aspoň na chvíľu pokoj“.

Dieťa, so svojimi hyper-citlivými senzormi :-), to pravdaže ihneď vycíti a svoju neistotu rieši dojčením. Chce prsník v tej najnevhodnejšej chvíli! A to nás dostáva do vývrtky. V podstate sa nehneváme na dojčenie, ale na to, že zase musíme odsunúť svoju potrebu. Že zase musíme dať niekomu kus seba.

Čo s tým? Babo raď!

Veľmi sa mi uľavilo, keď som zistila, že ako matka nemusím byť stále pozitívne naladená, milá a pretvarovať sa, že všetko je super-dokonalé a v absolútnom poriadku len kvôli dieťaťu /aby ono bolo v pohode/. Je normálne byť občas frustrovaný, sklamaný, znechutený a nahnevaný. Toto sú legitímne pocity a môžem ich dieťaťu pretlmočiť tak, aby rozumelo, že ide o MOJE pocity a prežívanie a ono nie je zodpovedné za to, ako sa JA cítim.

Zistila som, že v tejto oblasti veľmi dobre pomáha tréning partnerskej komunikácie, pestovanie sebalásky a uvedomenie si toho, že moje potreby a potreby dieťaťa sú rovnocenné! Je dôležité, aby sme vytvárali harmóniu medzi potrebami ostatných a svojimi a viedli k tomu aj naše deti. Ako? Tým, že to sami robíme! 🙂

Prečo dojčím JA?

♥ Dojčenie je pre mňa najlepší spôsob ako:

 • utíšiť plačúce dieťatko
 • utešiť smutné dieťatko
 • poláskať frustrované dieťatko
 • zohriať uzimené dieťatko
 • vyliečiť choré dieťatko
 • nasýtiť hladné dieťatko
 • napojiť smädné dieťatko
 • uistiť bojazlivé dieťatko
 • upokojiť ubolené dieťatko
 • skrotiť divoké dieťatko
 • uzemniť hysterické dieťatko
 • si upevniť vzťah s akýmkoľvek dieťatkom!DSC_9725

♥ Dojčenie prehlbuje a posilňuje moje rodičovské kompetencie – cítim sa dostatočne silná, odolná a verím, že JA môžem a viem vyriešiť akékoľvek situácie s mojimi deťmi.

♥ Dojčenie prehlbuje a posilňuje moju materskú intuíciu.

♥ Dojčenie prehlbuje môj vzťah s mojimi deťmi.

♥ Dojčenie je pre mňa akt lásky, vzájomného porozumenia a hlbokého citu.

♥ Dojčenie je pre mňa najkrajšie puto.

♥ Dojčenie je pre mňa najkrajší spôsob ako prejaviť nehu a pozornosť môjmu dieťaťu a navzájom si odovzdať tak potrebný teplý ľudský kontakt.

♥ Dojčenie vytvára mozgové prepojenia – moje deti sú veľmi inteligentné, šikovné, vnímavé, tvorivé, citlivé, pohotové, nadané.

súrodenecká láska

♥ Dojčenie je pre mňa jediným a úplne prirodzeným spôsobom kŕmenia mojich detí. Je to pre mňa tiež najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako nasýtiť dieťa – materské mlieko je „SUPERFOOD“, ktorý je vždy poruke, má ideálnu teplotu a je podávané vždy v najvyššej bio-kvalite.

♥ Dojčenie je pre mňa najjednoduchší spôsob ako uspať moje unavené dieťa. Dojčenie vždy rýchlo uspí moje dieťa, keď v noci precitne.

♥ Dojčenie je také pohodlné. Môžem dojčiť kdekoľvek a kedykoľvek moje dieťa potrebuje.

♥ Dojčenie mi umožňuje spoznávať rovnako zameraných ľudí a tvoriť s nimi krajší svet pre naše deti.

♥ Dojčenie mi uľahčuje starostlivosť o moje deti počas náročných chvíľ.

♥ Dojčenie nás dokáže vždy upokojiť vďaka hormónom, ktoré sú pri ňom vylučované. Pri dojčení sa rozpúšťa náš hnev aj akékoľvek frustrácie. Je to úžasný a mocný proces udobrovania.

♥ Dojčenie je pre mňa odmenou – lebo vtedy si môžem sadnúť a vyložiť nohy na stôl. 🙂

♥ Dojčenie ma chráni voči mnohým chorobám ako je rakovina, osteoporóza či artritída.

♥ Dojčenie predlžuje moju neplodnosť – t.z. môžem sa patrične venovať svojmu dieťatku /aj manželovi 🙂 / tak dlho, ako to dieťatko od prírody potrebuje a nemusím sa obávať skorého otehotnenia.

♥ Dojčenie kombinujem s ďalšími princípmi vzťahovej výchovy, ako je spoločné spanie, nosenie dieťatka, bezplienkovanie a okamžité reagovanie na jeho plač. Takto mi to všetko dáva zmysel, takto cítim, že je to správne.

DSC_8342

Ako to máte VY? Ste vždy perfektne naladení na dojčenie a Vaše dieťatko alebo s tým máte niekedy chuť praštiť? Čo Vás motivuje a čo na dojčení oceňujete?

Napíšte mi: lea.tyemiacka@gmail.com. 🙂

Lenka TYEMIAková

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)