Ženy, dojčite počas tehotenstva

Keď som druhýkrát otehotnela, moja dcérka mala zhruba 1,5 roka. V tom čase som už bola úspešnou absolventkou kurzu pre laktačné poradkyne OZ MAMILA a bola som patrične „nadupaná“ rôznymi užitočnými informáciami.

dsc_2532-2Moje rozhodnutie pokračovať v dojčení aj počas tehotenstva bolo pevné a jednoznačné, pretože som poznala odpovede na najzávážnejšie otázky, ktorými sa väčšinou ženy – zvažujúce dojčenie počas tehotenstva – zaoberajú.

Vedela som, že:

 • dojčenie počas normálneho fyziologického tehotenstva je absolútne BEZPEČNÉ pre mňa, dieťatko v brušku, aj to, ktoré už  pobehuje po svete,
 • staršie dieťatko dojčením neoberá súrodenca v brušku o žiadnu výživu,
 • kontrakcie maternice počas dojčenia sú normálne a nespôsobujú predčasný pôrod. 🙂

Najdrahšie dary sú tie zDARma

Ale neuvedomovala som si plne, čo všetko svojmu dieťaťu dojčením počas tehotenstva odovzdávam. Aké úžasné, cenné a nevyčísliteľné dary dostáva moja dcérka do vienka v tomto dôležitom období jej vývoja, kedy je ešte taká útla a zraniteľná.

28170728640_35179148b9_o

Došlo mi to až dnes! 🙂 A s týmto AHA momentom sa s Vami jednoducho musím podeliť.

Každej žene sa začína tvoriť materské mlieko zhruba od 16. týždňa tehotenstva. U dojčiacej tehotnej ženy sa tvorba mlieka v tehotenstve pod vplyvom tehotenských hormónov síce znižuje, ale zároveň sa jej zrelé mlieko opätovne mení na kolostrum. Kolostrum je nenahraditeľná zázračná tekutina, niekedy poeticky nazývaná – TEKUTÉ ZLATO! A tento názov jej právom patrí.

Plní v organizme ochrannú funkciu, obsahuje obrovské množstvá protilátok, leukocytov, proteínov, minerálov, vitamínov, tukov a iných látok dôležitých pre zdravý vývin a prosperovanie dieťatka, ktoré v nijakom inom mlieku nenájdete.

A takúto dokonalú tekutinu pije každé dieťatko dojčené počas tehotenstva VIAC NEŽ 5 MESIACOV!!!

No nie je to úúúúúúúúžasnééééééé ?!?!? 🙂

Keď si predstavím, ako ľudia húfne nakupujú predražené tabletky kolostra /kravského!/ v lekárňach a predajniach zdravej výživy, aby podporili svoju narušenú imunitu, vyliečili alergie či znížili výskyt rôznych infekcií, je mi smutno.

colostrumMy, ženy – matky, môžeme preventívne vyzbrojiť naše deti tým, že im umožníme dostatočne sa dojčiť prvé dni po pôrode, následne min. do 2 rokov a neskôr tak dlho, ako nám to bude obom vyhovovať, zahŕňajúc dojčenie počas tehotenstva a tandemové dojčenie. Takto pripravené deti nebudú s veľkou pravdepodobnosťou podobné doplnky zdravej výživy vôbec potrebovať.

Dojčenie a vývin mozgu

Je všeobecne známe /alebo malo by byť? :-)/, že dojčenie dieťaťa je ničím nenahraditeľná výživa a to V AKOMKOĽVEK VEKU! Neveríte? Prečítajte si môj článok Ty ešte dojčíš??? a dozviete sa viac.

A textured illustration of thinking of an ideaNie každý však vie, že na základe najnovších poznatkov z neurológie – dojčenie predstavuje NEVYHNUTNÝ PREDPOKLAD správneho vývinu mozgu, rozvoja osobnosti dieťaťa, získavania sociálnych zručností a vytvárania základnej dôvery vo svet, do ktorého sa narodilo. Ak si ľudia ešte pred pár rokmi mysleli, že otázka dojčiť či nedojčiť je otázkou životného štýlu, tak dnes už je zrejmé, že ide o zásadnú otázku verejného zdravia, vytvárania mozgových prepojení a budúcich vzťahov dieťaťa s ostatnými ľuďmi! /zdroj OZ MAMILA/

A nakoniec, dojčenie nie je zdravé len pre dieťatko. Profituje z neho aj maminka! Chráni ju voči všetkým možným ochoreniam, je prevenciou voči viacerým typom rakoviny, znižuje riziko reumatickej horúčky, potrebu inzulínu u diabetičiek, u niektorých žien odďaľuje návrat plodnosti a potláča ovuláciu. A jednoznačne, uľahčuje starostlivosť o dieťatko a upevňuje vzťahovú väzbu medzi nimi!

Uvedomujem si, že dojčenie počas tehotenstva je pomerne kontroverzná téma a maminky, ktoré túžia pokračovať v dojčení aj počas tehotenstva väčšinou nie sú svojím okolím podporované. Lekári, rodina, známi aj neznámi na nich tlačia a nútia ich dojčenie ukončiť. Veľakrát sú zastrašované a zneisťované, hoci samé intuitívne cítia, že na odstavenie ešte nie sú pripravené ani ony, ani ich dieťatko a že dojčenie pre obidve strany ešte veľa znamená.

Verím, že niekedy je veľmi ťažké tento tlak ustáť, ale zároveň som presvedčená, že relevantné informácie a podpora môžu mamičkám v tejto neľahkej situácii pomôcť a ľahšie urobiť  zodpovedné rozhodnutie.

Prajem Vám krásny deň

♥♥♥ TYEMIA ♥♥♥

PS: Chýbajú Vám informácie? Postrádate podporu? Potrebujete skonzultovať Vašu situáciu? Napíšte mi na: lea.tyemiacka@gmail.com alebo sa obráťte na laktačnú poradkyňu vo Vašom okolí. 🙂

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)