Návod na výrobu domácej plastelíny

Dnes ráno nás zobudili husté dažďové kvapky a ja som premýšľala, ako si užijeme s deťmi upršaný deň. Dostala som úžasný nápad. Vyrobím im domácu plastelínu! 🙂 Je lacná, ekologická a má úžasnú tvárnu konzistenciu. Príprava je jednoduchá a doba použiteľnosti veľmi dlhá /narozdiel od plastelíny z obchodu, ktorá je ťažko-spracovateľná, drahá a už po pár použitiach tvrdá a vhodná tak akurát do koša/.

Domáca plastelína je vhodná pre deti a „dospelé deti“ 🙂 od 1-100 rokov, je vyrobená z bežných kuchynských surovín, čiže jej prípadné skúšanie, olizovanie a ochutnávanie nie je nebezpečné, ani zdraviu škodlivé. Pri hre s plastelínou si deti trénujú svoje jemné motorické zručnosti, rozvíjajú svoju tvorivosť a podporujú fantáziu. Do hotovej plastelíny je možné pridať vonné silice /harmanček, levanduľu, eukalyptus … /, teda hra s ňou má aj aromaterapeutické účinky.

Keďže s jej výrobou, použitím a testovaním už mám bohaté skúsenosti a deti ju milujú, rada by som sa s Vami podelila o odskúšaný perfektný recept na jej výrobu.

Čo budeme potrebovať?

 • 150 g hladkej múky20160917_103755
 • 75 g soli /ja som mala doma len morskú, ale môžete použiť klasickú obyčajnú soľ/
 • 2 veľké lyžice octu
 • 1 veľká lyžica oleja
 • necelých 300 ml vody
 • potravinárske farbivo /stačí Vám zakúpiť si základné farby – žltú, modrú a červenú, ostatné si vytvoríte ich zmiešaním/
 • vonné silice podľa vlastného výberu
 • teflónovú panvicu
 • drevenú varešku
 • kuchynskú váhu
 • odmerku
 • sporák
 • nadšenie, chuť do tvorenia a úsmev na tvári, nech sa Vám podarí. 😀

Návod na výrobu domácej plastelíny

Na kuchynskej váhe si odvážime múku a soľ. Do odmerky si nalejeme 1 lyžicu oleja, 2 lyžice octu, dolejeme do objemu 300 ml vodou a pridáme potravinárske farbivo /netreba tam vsypať celý sáčok, bohate stačí pár zrniečok – podľa toho, akú intenzívnu farbu si želáte/.

Všetky ingrediencie vsypeme do teflónovej panvice /v klasickom hrnci alebo na klasickej panvici zmes prihára!/ a na miernom ohni miešame. Zahrievaním sa nám pomaly na panvici začne vytvárať kompaktná hmota. Keď sa nám ingrediencie spoja do jedného celku, pokračujeme v zahrievaní ešte min. 20 min tak, že hmotu „hnietime“ vareškou na panvici /nemusíme to premiešavať počas celých 20 minút intenzívne, stačí zhruba každé 2-3 minútky/.

domaca-plastelina

Je pomerne dôležité dodržať ten čas 20 minút, aby sa hmota poriadne „preparila“. Ak by sme ju nevarili dostatočne dlho, neskôr by sa nám pri hre lepila na prsty. 🙂

Po 20 minútach je plastelína hotová, necháme ju vychladnúť a hor sa do tvorenia! 🙂 Na ozdobovanie môžeme použiť čokoľvek, na čo v domácnosti natrafíme – šparátka, strukoviny, cestoviny, koreniny, kompótové vrchnáky … fantázii sa medze nekladú.

Pripraviť sa, pozóóóór …

20160917_114134

ŠTART! 🙂

20160917_12463520160917_124654

20160917_123702

Plastelínu uchovávame v uzavretej nádobe v chladnejšom prostredí /komora, pivnica alebo chladnička, ak v nej máme dostatok miesta, ale nie je to nevyhnutné. V chladnejšom prostredí vraj vydrží dlhšie, ale my sme ju bežne mávali v kuchyni a používali sme ju aj 3 mesiace. Potom decká zvyčajne všetky farby zmiešali do jednej, až z toho vznikla zvláštne-vyzerajúca „kaki“ farba :-), z ktorej sa už toho nedalo moc vytvoriť a tak som bola inšpirovaná uvariť novú/.

Nás to dnes extrémne bavilo. Strávili sme pri nej krásne dopoludnie aj popoludnie. Naše výtvory, ale hlavne príjemne užitý čas stál za to! Veď posúďte sami.

20160917_125540

20160917_161846

♥♥♥ *Nádherný upršaný deň želá TYEMIA ♥♥♥

Pripoj sa k nám aj na facebooku – Rodičovstvo v súlade a získaj každodennú dávku inšpirácie, návody a tipy na svojej ceste za šťastným, naplneným a harmonickým rodinným životom. 🙂

 

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)