Mami, buď sama sebou!

Priateľka sa Vám so slzami v očiach posťažuje, ako sa má zle, deti ju neposlúchajú, nemá prácu a s manželom to ide úplne dolu vodou. Vidíte, aká je utrápená a chceli by ste jej pomôcť. Ale neviete ako! Aj napriek tomu začnete navrhovať riešenia, ponúkať rady, zľahčovať celú situáciu alebo sľubovať hory-doly a uisťovať ju, že to prejde a všetko bude dobré. BLA-BLA-BLA! Kopec planých rečí padne v tejto chvíli na úplne neúrodnú pôdu. Pretože toto nie je to, čo Vaša priateľka zrovna potrebuje!

26400840635_f0b725ed51_o

Ale čo je to pravé orechové, čo by ju vzpružilo, dodalo nádej, odvahu a silu kráčať ďalej, čo by jej pomohlo pochopiť súvislosti ale hlavne, čo by jej dovolilo naplno sa ponoriť do svojich emócií?

Deti to vedia

Moje deti, rovnako ako všetky ostatné, to vedia!

katuška vidím ťa

Dnes sa mi nepodarilo dosiahnuť niečo, po čom som veľmi túžila. Pocit sklamania, smútku, nedostatočnosti a odmietnutia pohltil celé moje JA.

Už dlhšiu dobu sledujem články, videá a prácu teamu Nevýchovy. Nevýchova rodičom, okrem iných skvelých rád, odporúča, aby boli autentickí, prirodzení, bez pretvárky, manipulácie a nasadzovania rôznych masiek.

Rozhodla som sa teda, nasledovať moje skutočné pocity a dovolila som slzám, aby zaliali moju tvár, dovolila som si BYŤ SAMA SEBOU a nepotláčať svoje emócie a potreby.

Deti to okamžite zaregistrovali. Ešte pred nejakým časom, by som sa zo svojimi pocitmi zamkla do inej izby a snažila by som sa ich ukryť pred svetom. Asi by som bola aj podráždená, pretože by som sa cítila nepochopená a deti alebo manžel by si moju vnútornú zlosť a nespracované zážitky odniesli v prípade, že by spravili alebo povedali niečo, čo by ma za iných okolností vôbec nevyviedlo z miery /zrejme by to bola nejaká úplná banalita – neporiadok v izbe, rozliaty pohár mlieka, nevhodná poznámka/.

Deti sa ma opýtali: „čo sa stalo maminka, prečo plačeš?.“ Mohla som povedať, že „to nič nie je, nič sa nedeje, maminka je v poriadku.“ Ale ja som sa so slzami v očiach rozhodla byť pred svojimi deťmi absolútne otvorená a úprimná. A tak som im jednoducho povedala, ako sa cítim, prečo sa tak cítim a čo práve teraz potrebujem.

A čo urobili moje vedomé, dokonalé, skvelé deti?

NIČ!

Vlastne VŠETKO! 🙂

Sadli si ku mne na kolená a obidve ma silno objímali. Bez slov, bez zbytočných otázok, bez úbohých uisťovaní, že všetko bude v poriadku, bez zosmiešňovania, bez bagatelizovania. Len tu boli! Plne prítomné, plne podporujúce s otvoreným a láskavým srdcom. Cítila som sa pochopená a prijatá so všetkým, čo ku mne patrí.

4110421350_99a8925d04_o

Oceňujem vlastné bytie a dar detí, ktoré si ma vybrali za maminku. 🙂

Lenka TYEMIA-ková

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)