Mami, neboj sa byť iná!

Dnes mi bolo dopriate vychutnať si príjemné dopoludnie s krásnou vnímavou mamičkou a jej dvoma deťmi – malou dcérkou a len niekoľko-dňovým synčekom. Mamička túži, aby jej deťom nič nechýbalo a aby vyrastali v harmónii a láske.

Presne VIE, čo ona, deti a jej rodina potrebuje. Vie to, lebo jej to našepkáva vlastné srdce. A toto nikdy neklame!

24049412299_b09f4132ea_o

Nie je to jednoduché

Prirodzený pôrod, neprerušované bytie s dieťatkom, dojčenie na požiadanie, spoločné spanie, nosenie, bezplienková komunikačná metóda, rešpektujúca komunikácia s deťmi … toto všetko sú spôsoby života s deťmi dávno odskúšané a fungujúce, v dnešnej dobe, ale takmer celkom zabudnuté. Áno, už aj na Slovensku sú oblasti, kde sa kontaktným mamičkám darí a cítia podporu. Ale sú miesta, kde si toto musia mamičky doslova vybojovať!

Tu na Orave, ale myslím, že aj v iných končinách Slovenska, je stále úplne bežné, že mladé rodiny žijú vo viac-generačných rodinách. Staré mamy, svokry a tety tak majú obrovský vplyv na mladé mamičky. Odovzdávajú im len to, čo sami dostali. Iné nemôžu, lebo to nevedia, nemajú, sami tým neboli obdarené. Nemožno im to zazlievať, robia to najlepšie ako vedia. S vierou, že takto je to správne.

Mnohé mladé mamičky sa tu možno za celý svoj život nestretli s inou dojčiacou mamičkou, nemali možnosť vidieť iný spôsob starostlivosti o dieťatko, iba taký, ktorý nám naša spoločnosť bežne ponúka. A čo je dnes bežná norma? Umelo vyvolaný pôrod, postieľka, cumlík, kočík a umelá výživa. Niet divu, že mamička, ktorá to chce inak, vyzerá ako totálny exot, zdivočelá primitívna bytosť, ktorá svojím správaním ubližuje dieťatku aj sebe.

Nová doba vyžaduje nové riešenia

A história sa opakuje … ale nie vždy! Nemusí to tak byť a v mnohých prípadoch už ani nie je!

Nastavené štandardy už dnešným mamičkám nepostačujú. Cítia volanie srdca, ktoré im hovorí, že to chcú robiť so svojimi deťmi inak. Chcú rodiť prirodzene a bez zásahov a dojčiť svoje deti, cítia, že spoločný spánok im prospieva, vnímajú, že ich deti sú najspokojnejšie v ich náručí, registrujú, že s deťmi potrebujú komunikovať inak …

A ak to takto necítia, nevadí. Každá cesta je správna. Dôležité je, aby samotný výber zostal na mamičke, aby bol slobodný, bez nátlaku, s potrebným množstvom informácií a precítený vlastným srdcom. A potom, aby dostala potrebnú dávku podpory a pochopenia. Áno, tak málo a predsa tak veľa mamičky potrebujú! 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tlmočník tvojho dieťaťa

Milá mamička, chcem ťa vyzvať a podporiť, aby si išla za hlasom svojho srdca. Neboj sa byť iná, vykroč z davu a uvidíš, že celý vesmír sa spojí, aby ti pomohol. Nájdu sa iné ženy, ktoré budú ladiť s tvojimi myšlienkami. Prečítaš si články, ktoré ťa povzbudia, zhliadneš videá, ktoré ťa uistia, stretneš ľudí, ktorí ťa podporia. Tvoje vlastné dieťa ti pomôže a dá signály, ktoré ťa budú na Vašej ceste viesť. Prestane plakať, keď ho zoberieš do náručia, upokojí sa, keď mu ponúkneš prsník, bude s tebou spolupracovať, keď zmeníš spôsob, akým s ním budeš komunikovať …

A keď narazíš na nechápavé pohľady, zneisťujúce poznámky a nevyžiadané rady z okolia? Len sa zastav, polož si ruku na srdce a spýtaj sa: „je toto spôsob, pri ktorom sa cítim dobre ja a moje dieťa“?

Ak nie, tak to zmeň!

Ak áno, užívaj si svoju cestu!

rodina

Nebojuj z okolím, nepresviedčaj ich o svojej pravde, neplytvaj svojou energiou na vysvetľovanie a obhajovanie. Jednoducho povedz: „takto sa cítime so svojim dieťatkom príjemne, takto nám to vyhovuje“. 🙂 Iba svojím spokojným a harmonickým životom môžeš ľudí inšpirovať a dokázať im, že toto je tvoja cesta a presne takáto je pre teba správna.

Prajem ti nádherný slnkom presvietený deň

TYEMIA

PS 1: Ak ťa zaujíma, aká bola moja „cesta inakosti“ :-), môžeš sa nechať inšpirovať ebookom ZDARMA – Láskavý štart do života.

PS 2: Prečítaj si aj môj prvý článok zo série – Odkazy našich detíMami buď sama sebou.

PS 3: Pripoj sa k nám aj na facebooku – Rodičovstvo v súlade a získaj každodennú dávku inšpirácie na svojej ceste za šťastím a harmóniou.

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)