Mami, nechaj ma na pokoji!

Materinská láska – pojem, ktorý označuje niečo posvätné, očakávané a žiadané. Staviame ju častokrát na piedestál – ako vrcholný cit. Z každej strany počujeme, aké traumy a problémy sprevádzajú deti, ktoré neboli dostatočne milované a ako sa to s nimi vlečie po celý život. Deti nechcené, neprijaté, odložené, týrané, jednoducho nemilované.

Ale počuli ste už niekedy o tom, že aj nadbytok materinskej lásky môže škodiť? A nielen škodiť, ale ničiť životy detí, rodičov a celého okolia?

Úprimne, ja som donedávna ani len netušila, že existuje aj takýto extrém a že ním trpí veľmi veľa ľudí na našej matičke Zemi. Neuvedomovala som si, aká tenká je hranica medzi skutočnou láskou a obmedzujúcou materinskou láskou plnou neslobody, egoizmu a pocitu majetníctva.

Oči mi otvoril Anatolij Někrasov prostredníctvom svojej knihy – Omezující mateřská láska. Osobitne ma zaujala myšlienka, že v hodnotovom rebríčku rodičov by na prvom mieste mala byť láska a porozumenie medzi nimi samými a až potom láska k dieťaťu.“

zamilovaní

To ma prinútilo hlboko sa zamyslieť nad mojimi prioritami a prehodnotiť svoj rebríček hodnôt. Uvedomila som si, aké dôležité je aj po narodení detí /a obzvlášť vtedy/, pestovať si s partnerom krásny, láskyplný a harmonický vzťah. Nezabúdať na neho v návale povinností, ale nájsť si spoločný čas na seba.

Pochopila som dôležitú vec, a síce, že deti nepotrebujú ani tak lásku rodičov k sebe, ale skôr lásku medzi rodičmi navzájom a prítomnosť priestoru lásky v rodine. A tento priestor spolu tvoria muž a žena – matka – manželka, ktorá by súčasne s budovaním rodinného hniezdočka mala v sebe pestovať ženskosť a rozvíjať svoju ženskú tvorivú energiu.

víla

Dnes je však všetko akési pomýlené. Ženy sú mužmi a muži ženami. Preberáme vzájomne svoje role a naše duše chátrajú. Ženy – matky sú spoločnosťou nútené, aby boli čo najrýchlejšie opäť práceschopné a výkonné stroje. Plné mužskej energie nedokážu dať svojim mužom to, čo potrebujú – ženskú lásku a nehu. A ak ešte v sebe kúsok „lásky“ majú, venujú ju v nezdravej a obmedzujúcej forme svojim deťom. A tragédia je na svete!

Prejavy obmedzujúcej materinskej lásky

Matka, ktorá nezdravo miluje svoje deti: je prehnane úzkostlivá, ustráchaná, všade vidí hroziace nebezpečenstvo, dieťa je stredobodom jej vesmíru, má pocit, že jej patrí, robí všetko preň, kladie ho na prvé miesto, nadmerne sa mu prispôsobuje, organizuje mu život, rozhoduje za neho, neustále ho kontroluje, riadi, absolútne popiera jeho dušu, ktorá prišla na tento svet, aby prežívala svoje vlastné skúsenosti. Dieťa je v jej zajatí. Nie je mu poskytnutá žiadna sloboda na napĺňanie svojich úloh a k získavaniu potrebných skúseností.

Ako to vyzerá v praxi?

Takáto matka za dieťa rozhoduje, kedy a koľko bude jesť, spať, čo si bude obliekať, kde bude chodiť a s kým sa bude priateliť, akým koníčkom sa bude venovať a to bez najmenšej snahy nadviazať dialóg a spýtať sa ho, ako by to chcelo ono samé. Matka je totiž presvedčená, že také malé dieťa to nemôže samo vedieť. Ona to vie najlepšie, alebo minimálne lepšie ako jej dieťa! Je predsa staršia, skúsenejšia, má už čo-to za sebou. A tak nenechá dieťaťu priestor, aby si samé na svojej vlastnej koži okúsilo dôsledky svojich rozhodnutí. Neumožní mu, aby sa riadilo vlastným pocitovým navigačným systémom. Preberá všetku zodpovednosť za dianie okolo neho.

Ale tým to ani zďaleka nekončí. Jej intervencie pokračujú aj keď dieťa rastie, dokonca, keď je z neho hotový dospelý človek. Neskôr rozhoduje na akú školu pôjde, kde bude žiť a pracovať, dokonca za koho sa vydá, či ožení. Využíva pri tom manipuláciu, zastrašovanie, kontrolu a citové vydieranie. A dieťa, či dospelý má čo robiť, aby sa z jej energetického víru dostal. Nie každému sa to žiaľ podarí. Niektorí ľudia zostávajú na matke závislí do konca života, iní majú zbabraní celý život, nedokážu sa osamostatniť a založiť si rodinu, trpia rôznymi formami závislostí a psychických porúch, v extrémnych prípadoch ochorejú, príp. predčasne odídu z tohto života.

Ako z toho von?

Každá matka by si mala uvedomiť, že dieťa nie je jej majetok a bolo jej zoslané predovšetkým preto, aby ona a jej manžel – dosiahli múdrosť. Deti sú naši malí učitelia, omnoho múdrejší, než sme my sami. Prichádzajú k nám, aby sme my mohli žiť šťastnejšie. Keď úspešne zložíme lekcie, ktoré nás prišli naučiť, budeme žiť naplnenejší a radostnejší život a oni nás budú v tomto nasledovať.

Jednajme s nimi preto vždy s rešpektom! Nesnažme sa im čokoľvek vnucovať, ale dajme im slobodu objavovať svet, plniť svoje úlohy a získavať skúsenosti, ktoré tu prišli nadobudnúť. Poskytnime im čas, priestor, ochranu a nechajme ich žiť svoj život, kráčať svojou vlastnou cestou, svojim tempom a svojim spôsobom. Sprevádzajme ich len do času, kedy nás naozaj potrebujú.

SONY DSC

Ak naplníme tieto úlohy, deti sa k nám budú vracať ako k slnku, ktoré láska a hreje, ale nespaľuje.

♥♥♥ S láskou TYEMIA ♥♥♥

PS 1: Ak Ťa zaujal tento článok zo série – Odkazy našich detí, prečítaj si aj prvé dva – Mami buď sama sebou a Mami, neboj sa byť iná!

PS 2: Pripoj sa k nám aj na facebooku – Rodičovstvo v súlade a získaj každodennú dávku inšpirácie na svojej ceste za šťastným, naplneným a harmonickým rodinným životom. 🙂

 

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)