Mami, prosím, nedávaj mi „šidítko“!

Že neviete, čo to je? 🙂 CUMLÍK! Bratia Česi takto výstižne pomenovali nástroj, ktorý v našej kultúre využíva väčšina rodičov na upokojenie a utíšenie svojich ratolestí.

Áno, už od útleho detstva naše deti a samých seba „šidíme“. Cez pozlátko umelých výtvorov ľudskej ruky sa navzájom klameme a nahovárame si, že naše deti sú v poriadku a nič im nechýba. Nedovoľujeme im prejavovať naplno svoje emócie – ako plač, hnev, rozrušenie, smútok. Jednoducho nás to absolútne vyvádza z rovnováhy a rýchlo to potrebujeme dostať pod kontrolu.

plač

Tak zoberieme  do ruky „šidítko“ a zapcháme, zalepíme, zadebníme ním ústa toho malého stvorenia, ktoré sa nám svojím plačom pokúša niečo tlmočiť. Len nech je ticho, pokoj, kľud … síce vytvorený umelo, ale to nám nevadí. Takto je to jednoduché, takto nám to vyhovuje.

A pritom takmer každá žena má po ruke také krásne a prirodzené nástroje, ktorými dokáže robiť zázraky, vyriešiť akékoľvek problémy a boliestky, odstraňovať smútky a frustrácie, prinášať potešenie, pokoj, lásku, harmóniu, kľud a radosť.

NÁRUČ a PRSNÍK sú zázračné časti nášho dokonalého ženského tela, ktoré si vedia poradiť s akoukoľvek situáciou.

dojčenie 2

Ženy, prebuďme sa!

Nie, nie som o nič lepšia, ani horšia. Aj ja som bola oklamaná! Bol mi podsunutý názor, že cumlík /a mnohé iné zbytočnosti/ patria k dôležitým veciam, pomocou ktorých vychovám zdravé a šťastné dieťa. Cítila som sa podvedená a zmanipulovaná, lebo väčšina ľudí mi povedala, že správanie môjho dieťatka /teda časté dojčenie a plač/ nie je normálne a prirodzené a bol mi ponúknutý spôsob, ako toto „nenormálne“ správanie dostať pod kontrolu! Podľahla som tlaku okolia. Uverila som, že takto to je správne. Robia to tak predsa všetci naokolo. Bála som sa byť iná! Nedôverovala som svojmu najvnútornejšiemu pocitu, ktorý mi nesmelo našepkával, že toto nie je cesta pre nás a naše dieťa.

A necítila som to tak len ja! Moje dieťa mi dávalo evidentné signály, že cumlík nie je vec, ktorú túži cítiť vo svojej pusinke. Píšem o tom v ebooku Láskavý štart do života a stretávam sa s tým už takmer denne. Všade vidím malé deti s drobnými hlávkami a obrovskými cumľami, z pod ktorých ich takmer nie je vidno. Výroky matiek týchto detí sa takmer stopercentne zhodujú: „On ani ten cumlík moc nechce, naťahuje ho z neho, vytláča ho pusinkou, vypľúva ho … „ No presne takto reagujú na cumlík deti v prvých dňoch, kedy sú im vnucované.

My, dospelí, sme ale prefíkanejší, než oni. A tak im ho pridržiavame v ústach rukou, aby nevypadol, aby si ho dobre uchytili, aby sa ho naučili sať. A neskôr používame ešte dokonalejšie triky. V polohe poležiačky priložíme k cumlíku zboku plienočku, aby nevypadol, dieťa sa, nedajbože, neprebudilo a my sme s ním nemuseli zase niečo riešiť! … Áno, až takto ďaleko to môže zájsť!

Groteska pokračuje

Ale groteska sa týmto nekončí. 🙂 Najsmiešnejší sme o pár mesiacov, či rokov neskôr. Najprv svoju drahú ratolesť naučíme cumlík používať a potom si zrazu, jedného dňa /samozrejme, opäť poblúznení výmyslami a pravidlami našej „prenormálnej“ spoločnosti/ zmyslíme: „DOSŤ! Už si veľký chlapec/veľké dievča!  To je hanba mať cumlík! “ A chceme ho dieťaťu zobrať. Jeho jedinú istotu, ktorá ho vždy dokázala potešiť a upokojiť vo chvíľach najväčších kríz. Jeho podporu, keď mu bolo smutno, keď sa nudil, keď bol nahnevaný. A ak ho nechce dať, oklameme ho a povieme, že cumlík zobral ujo poštár alebo zlá čarodejnica, že sa stratil… Alebo ho zosmiešňujeme, manipulujeme či presviedčame o tom, že cumlík do ústočiek „veľkých“ detí proste nepatrí. Halóóó, ale kto ho to naučil???

cumel 2

Aj my sme ho používali

Pri svojej prvej dcérke som používala cumlík. Vnútila som jej ho, keď mala zhruba jeden mesiac a trvalo ďalších pár, kým sme sa s ním úplne rozlúčili. Na svojej ceste som sa dostala k informáciám, ktoré popisovali vážne hrozby používania cumlíka.

Zistila som, že cumlíky so sebou nesú riziko znižovania tvorby mliečka, maskujú prvé príznaky záujmu o dojčenie, detičky používajúce cumlík môžu začať odmietať prsník, hrozí im zápal stredného ucha, môžu na matkine bradavky prenášať kandidózu, môžu spôsobiť problémy s prisávaním na prsník, pri satí cumlíka dieťatko používa odlišné svaly tváre. Satie cumlíka môže mať vplyv na zhryz a nesprávny vývoj čeľuste a horného podnebia. A hlavne mamička, ktorá začne používať cumlík – ako jednoduchú náhradu riešenia situácií – nebude motivovaná naučiť sa iné stratégie, ako upokojiť a uspať bábätko.

cumlík 2

To boli pre mňa zásadné zistenia, informácie, ktoré mi otvorili oči a prinútili ma začať situáciu meniť. Túžila som naučiť sa uspokojovať svoje dieťa inak, prirodzene a bez závislosti na nejakých predmetoch. Dojčila som svoju dcérku a plne som si uvedomovala, aké je dojčenie pre nás vzácne a dôležité. Nechcela som riskovať jeho stratu kvôli obyčajnému „šidítku“.

Cesta za slobodou

Najprv som prestala dávať dcérke cumlík počas dňa v bežných situáciách, keď bola nespokojná a namiesto neho vždy dostala prsník. Dcérka prsník milovala, takže ho vždy s radosťou prijala. V noci spinkala pri mne a počas precitnutí som ju opäť rýchlo uspala dojčením. Najhoršie to bolo v autosedačke. To bolo miesto, kde sme sa borili s odstraňovaním cumlíka najdlhšie. V aute vždy hystericky plakala a ja ako prvorodička som nevedela, že dojčiť sa dá aj tam počas jazdy bez neustáleho zastavovania. Stačí si povoliť na chvíľu pásy, trošku viac sa nad dieťa nakloniť a upokojiť ho dojčením. Pri druhej dcérke som to takto bežne riešila a super nám to fungovalo. Cesty autom zrazu prestali byť pre mňa traumou. 🙂

Veľkým pomocníkom sa pre mňa stal ergonomický nosič a moja náruč. Naučila som sa dojčiť dieťatko vo vertikálnej polohe v nosiči. Monotónny pohyb v nosiči či šatke, obyčajná chôdza či pohupovanie na fitlopte a prsník v ústach, to sú spôsoby ako upokojiť aj to najnervóznejšie dieťatko.  Ako na to? Skvelé video s podrobnou inštruktážou nájdete tu.

nosič

A čo dodať na záver dnešného Odkazu našich detí? 🙂 Viete čo sa naučia naše deti, keď budeme uspokojovať ich požiadavky prirodzene, v súlade a bez využívania umelých náhrad?

Že ich potreby napĺňajú ľudia a nie veci.

♥♥♥ TYEMIA ♥♥♥

PS 1: Ak Ťa zaujal tento článok zo série – Odkazy našich detí, prečítaj si aj prvé tri – Mami buď sama sebou, Mami, neboj sa byť iná! a Mami, nechaj ma na pokoji!

PS 2: Pripoj sa k nám aj na facebooku – Rodičovstvo v súlade a získaj každodennú dávku inšpirácie na svojej ceste za šťastným, naplneným a harmonickým rodinným životom. 🙂

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)