Moje dieťa nezapadá do škatuľky!

Stalo sa Vám už, že ste pod vplyvom vyhrotených negatívnych emócií alebo len celkom nevinne vyslovili poznámku, hodnotiaci výrok či súd, jednoducho slová, ktoré Vás neskôr riadne mrzeli? Slová, ktoré sa druhej strany dotkli a zapísali si ich hlboko do svojho srdca a mysle? Slová, ktoré by ste radi vzali späť?

U nás bol tento proces v podstate celkom nenápadný. Občasné hodnotiace poznámky z okolia na adresu môjho dieťaťa, že je nesmelé, tiché, príliš opatrné v nových situáciách, ostražité v kontakte s cudzími ľuďmi, vo mne pomaličky, ale isto nahlodávali pocit vnútornej istoty a dôvery v moje vlastné dieťa i vo mňa. Nadobúdala som pocit, že moje dieťa je iné, nezapadá do škatuľky – NORMÁLNE /ktorej hranice sú mimochodom veľmi obmedzené/ a je potrebné s tým niečo robiť!

Nie si správna, musím ťa zmeniť!

Podvedome i vedome som začala svoju dcérku tlačiť do polohy hrdinky, ktorá musí byť super-samostatná, odvážna a komunikatívna za každých okolností s kýmkoľvek.

Veď to je momentálne trendy, nie? Vyžadujeme takéto schopnosti a vlastnosti od detí, hoci my dospelí sa tejto scifi-predstave ani zďaleka nepribližujeme. Cez očakávania a požiadavky smerujúce k deťom si hladíme svoje ego a potláčame svoje vlastné obavy, strachy, frustrácie, pocity nedostatočnosti a zlyhaní.

Mami, si vedľa, zobuď sa!

Moja dcérka so svojimi citlivými senzormi ihneď zaregistrovala nátlak, ktorý som na ňu začala vyvíjať a naznačila mi, že smer, ktorým sa uberám, nie je pre nás ten pravý a správny a určite nie je jediný.

one way

Odmietala spolupracovať pri banálnych úlohách a nedôverovala si pri bežných činnostiach. Začala mať obavy so stretnutí s niektorými ľuďmi, dokonca začala mať strach z nástupu do školy, pretože si „náhodou“ vypočula poznámku o tom, že na to ešte nie je pripravená, hoci predtým sa na školu tešila!

Chvíľu som celú tú situáciu nechápala a prehliadala jej skutočné pocity, ale toto bola čerešnička na torte. Pár nevhodných poznámok zapísaných do hlavičky môjho dieťaťa spôsobuje takýto zmätok, neistotu, obavy a strach? TAK DOSŤ!

Osobne som toho názoru, že nič sa nedeje náhodou a každá situácia, ktorá sa nám v živote vyskytne má svoj význam. Situácie, ktoré vnímame ako tie bolestivé, nepríjemné, obťažujúce, nám môžu priniesť najhlbšie poznanie a posunúť nás v rolách, ktoré momentálne hráme. A tak som si začala klásť otázku, čo môžem pre svoj a dcérkin komfort a súlad urobiť ja? Aké kroky podniknúť?

Veľké uvedomenia môjho JA

A tak, ako to už vo svete chodí, kto sa pýta, dostáva aj odpovede. 🙂 Tu sú tie, ktoré prišli ku mne:

 • Dávaj si veľký pozor na to, ako sa vyjadruješ pred svojím dieťaťom, ako o ňom hovoríš a zmýšľaš. Vyslovené slová majú veľkú moc a nedajú sa vrátiť späť. Následky nepremyslených výrokov sa odstraňujú veľmi ťažko a zapisujú sa veľmi hlboko.

  image.php

 • Prijímaj svoje dieťa také aké je, so všetkým, čo k nemu patrí. Rešpektuj jeho individualitu. Rozmanitosť a jedinečnosť robí tento svet pestrým a zaujímavým. Viete si predstaviť svet, v ktorom by boli všetky deti a všetci dospelí úplne rovnakí?

 • Nepotláčaj pocity svojho dieťaťa. Keď si ublíži, nehovor mu, že to nič nie je, že to nebolí. Keď sa bojí nejakej neznámej situácie /hoci aj nástupu do školy/, netvrď mu, že sa nemá čoho báť. Uznaj jeho strach, bolesť a neistotu a buď s ním. V dobrom aj v zlom. Keď potlačíš jeho pocity /napr. dieťa sa bojí a ty mu povieš, že sa nemá čoho báť/ je zmätené a nadobudne pocit, že jeho emócie sú zlé, nesprávne a nabudúce ich treba zakryť alebo rovno poprieť. Učíš ho tak nedôverovať svojim pocitom a inštinktom – a to predsa nechceme! 🙂

 • Zameriavaj sa na pozitívne stránky svojho dieťaťa. Všímaj si, v čom je skvelé, úžasné, jedinečné. Každý deň ho oceň. Povedz mu, že je dokonalé presne také aké je a že ho miluješ za každých okolností a bez podmienok /aj keď je smutné, aj keď plače, aj keď je šťastné/. Deti sú od prírody šťastné – dovoľ si, radovať sa s tvojim dieťaťom!

  _DSC8725

 • Keď s dieťaťom riešiš akýkoľvek problém alebo nepríjemnú situáciu, vždy sa zamysli nad tým, ako by si sa cítila na jeho mieste a čo by ti v tej chvíli pomohlo. Tak sa dokážeš lepšie naladiť na dieťa, aj jeho potreby.

 • Nenechaj sa manipulovať okolím a jeho predstavami a názormi na to, ako by tvoje dieťa malo vypadať a ako by sa malo správať a prejavovať. Zostaň v spojení so svojim dieťaťom a sebou samou.

 • Keď predsa len podľahneš vplyvu a názorom okolia, netrestaj sa a nebuď na seba prísna. Buď k sebe láskavá. Pretransformuj negatívne a bolestné pocity na pochopenie, uvedomenie, poučenie a ukotvenie sa v svojom smere a posuň sa vpred.

 • Chráň svoje dieťa pred útokmi druhých ľudí, správaj sa k nemu ako k partnerovi, ak je to potrebné, zastaň sa ho /aj keď ho „vychovávajú“ tvoji blízki alebo autorita – napr. pedagóg. Ak sa ti nepáči prístup, akým jednajú s tvojim dieťaťom, vystúp so svojej komfortnej zóny a požiadaj o zmenu. Veď kto sa ho zastane, ak nie ty?/ Vytvor mu zázemie plné podpory a prijatia. Ak bude zažívať pocit dôvery a bezpečia v útlom veku, ponesie si túto sebaistotu a sebavedomie aj do obdobia dospievania a dospelosti.

 • Keď povolíš tlak, veci sa začnú diať samé od seba. Každý z nás sa pri akomkoľvek nátlaku stavia do opozície a pociťuje negatívne emócie plné hnevu, strachu, úzkosti. Keď deti tlačíme do situácií, v ktorých sa necítia dobre, s ktorými nesúhlasia, nebudú spolupracovať. Alebo rezignujú a budú spolupracovať, ale určite nie dobrovoľne. Jednoducho sa v rámci vlastnej sebazáchovy stiahnu a vzdajú.

Chcete vedieť, ako to u nás vyzerá po pár dňoch od aplikácie uvedomení do praktického života? Moja dcérka je usmiata, /s/pokojná, odvážnejšia v kontakte s cudzími ľuďmi, dá sa s ňou na všeličom dohodnúť, spolupracuje na úlohách. Už niekoľko krát sa ma pýtala, kedy pôjdeme na zápis do školy a dnes mi dokonca povedala, že by bola rada, keby sme kúpili školskú tašku, lebo všetky jej kamošky už majú. 🙂 A viete čo? Už vie aj s kým bude  sedieť v prvej triede v lavici. 🙂

Moja malá citlivá a vnímavá učiteľka mi ukázala, že je dôležité prijímať ľudí, takých akí sú a nechcieť ich meniť na svoj obraz. Čo som ja pán Boh, keď si nárokujem také čosi? 🙂 Zmeniť môžem predsa vždy len samú seba. Moja premena sa odzrkadlí na mojich deťoch, na ľuďoch, s ktorými sa budem stretávať, na spoločnosti, v ktorej budem žiť.  Nie je to úžasné, že máme deti a možnosť popri nich rásť a vyvíjať sa? 🙂

Lenka TYEMIAková

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)