Mami, prečítaj mi rozprávku ALEBO 3 tipy na motivačné rozprávky

Nie je nič krajšie, čarovnejšie a fantastickejšie ako zakončiť deň čítaním rozprávok.

Milujem večery, keď už ležím s dcérkami v posteli. Jedna hlávka na mojom pleci, druhá spokojne cuckajúca mliečko. Na kolenách mám položené dve knihy a všetky tri sa s radostným očakávaním púšťame do čítania rozprávok, do odhaľovania tajomstiev, do hľadania odpovedí, do sveta fantázie, kde nič nie je nemožné.

Rozprávky som vždy milovala. Dodnes si s láskou spomínam, ako nám ich čítali naši rodičia alebo starí rodičia. A tak, keď sa mi narodila prvá dcérka, s radosťou som sa pustila do ich čítania a nakupovania.

A tu niekde som zistila, že nie každá rozprávka dokáže navodiť príjemný spánok u dieťatka. Nie každá rozprávka rozvíja konštruktívne predstavy a fantázie dieťatka. Nie každá rozprávka ho formuje a posilňuje.

na-canva

Nie každá rozprávka je rozprávka

Nie každá rozprávka je jednoducho rozprávka! Niektoré zasievajú do detských duší a myslí hlboké strachy, nezdravé obmedzujúce presvedčenia a osobne by som ich zaradila skôr do žánru – HOROR /rozpárané bruchá, sťaté hlavy, zlé bosorky, ktoré pečú a jedia zlé deti …/.  🙂

A keďže rozprávky dokážu ZÁSADNE ovplyvniť dieťa a jeho vzťah k sebe, druhým a k svetu, začala som pri nakupovaní kníh klásť veľký dôraz na to, aby našim deťom pomáhali rásť, motivovali ich, rozvíjali ich potenciál, ukazovali možnosti, ktoré majú, učili ich komunikovať a vážiť si skutočné hodnoty.

Túžim po tom, aby nezabudli na to:

 • že len ony sú zodpovedné za svoj život a za všetko, čo sa im v živote odohráva,
 • že majú vo svojich rukách obrovskú moc a môžu zmeniť čokoľvek, čo sa im v živote nepáči a dostať všetko, po čom túžia,
 • že majú silu uzdraviť sa, keď sú choré, plniť si svoje sny a zámery.

Chcem, aby:

 • nečakali na zázraky zvonku,
 • ALE aby si uvedomovali svoju jedinečnosť a vnútornú silu,
 • aby vedeli, že sú mocné a skvelé tvorkyne svojho života a majú v sebe všetko, čo potrebujú na to, aby si vytvorili šťastný a úspešný život. 😀

3 tipy na skvelé rozprávky

Ako rodič viem, že tipov na hru, aktivity a prácu s deťmi /aj na nás samých :-)/ nikdy nie je dosť. Dnes by som Vám rada prestavila niekoľko úžasných motivačných rozprávkových kníh a cd, ktoré by nemali chýbať v knižnici žiadneho rodiča, ktorý túži zasievať do srdiečok svojich detí rovnaké alebo podobné posolstvá a hodnoty, ako som popísala vyššie. 🙂

1. Pozitívne rozprávky

banner-stvorec-300x250

Patria medzi obľúbené rozprávky našich detí a púšťam im ich väčšinou počas dňa. Častokrát sa pri ich počúvaní venujú aj inej aktivite /hra, kreslenie, tvorenie …/, ale som až prekvapená aká je veľká sila ich podprahového vnímania. Pozitívne odkazy, ktoré nájdete v každej rozprávke vedia úžasne používať v bežnom živote a situáciách, s ktorými sa stretávajú. Pomáhajú im pri riešení rôznych problémov, rozvíjajú ich kreativitu a fantáziu.

V Pozitívnych rozprávkach sú vložené aj techniky z neurolingvistického programovania (NLP), ktorých účinnosť je vedecky dokázaná a pomáhajú deťom napríklad rýchlejšie sa uzdraviť, zvládať stres alebo upriamiť svoju pozornosť na to, čo si želajú. Mimochodom, všetky techniky fungujú aj dospelým, dokonca ich môžete s vašimi deťmi trénovať spoločne. Z vašich nových schopností tak budete profitovať všetci. 🙂

Dnes, keď sa naše deti napr. porania alebo ochorejú, už sami vedia, ako sa čo najrýchlejšie vyliečiť a ako pomôcť svojmu inteligentnému telíčku, aby sa zotavilo, aj vďaka technike na posilnenie imunitného systému /Tajomstvo liečivých myšlienok/.

Vedia, že je dôležité si stanoviť jasné zámery, aby ľahšie dosiahli to, po čom túžia a učia sa technike správnej vizualizácie /Tajomstvo jasného želania a Tajomstvo čarovných prštekov/.

Ak chcem pri princovi hrdo stáť, musím sa takou už dnes stať, myslím, cítim konám už ako princezná, stal sa zázrak, no nie kúzlom, ale to ja.

Vďaka Pozitívnym rozprávkam deti vedia rýchlejšie pochopiť dôležitosť sociálneho cítenia. Vedia napríklad, ako si dávať pozor na ohováranie a klebety, poznajú účinnosť pochvaly a vedia sa deliť s inými a vážiť si veci /Tajomstvo pochvaly, Tajomstvo rovnováhy/.

Nie som ja zlá striga, čo deti opeká, som osamelá starena, čo rada vypeká. Strach ľudí zo mňa spravil veľkú príšeru, zlé reči na mňa vravia, veru, veru, veru.

Neverte zlým rečiam, ani klebetám, skôr sa seba opýtaj, či nie je to len klam a srdce ti vždy napovie, čo je dobré a čo zlé.

Po každej rozprávke nasleduje krásna originálna pesnička, v ktorej je zhrnutá hlavná pointa z rozprávky.

pozitivne-rozpravky

2. Motivačné a inšpiratívne knihy od Wayne W. Dyer

Wayne W. Dyer je celosvetovo uznávaný motivačný spíker a úspešný autor kníh v tejto oblasti. Je hrdý otec ôsmich detí a starý otec piatich vnúčat. Napriek neľahkému životu v detstve /vyrastal v detských domovoch a pestúnskych rodinách, našiel v sebe silu a dnes učí druhých, ako ísť za svojím cieľom a plniť si svoje sny.

V našej knižnici máme od neho viacero titulov:

vyhovorky

Obľúbená kniha našich detí, vedia ju takmer naspamäť. 🙂 Učí deti aj dospelých :-), ako môžu dosiahnuť to, o čom snívajú, ak sa prestanú vyhovárať. Táto kniha vášmu dieťaťu ukáže:

 • odkiaľ sa výhovorky berú,
 • prečo sa ľudia vyhovárajú,
 • či sú výhovorky pravdivé,
 • a ako s nimi skoncovať.

VÝHOVORKY – slová, ktoré ti bránia robiť to, čo chceš, stať sa tým, kým chceš byť a mať to, po čom túžiš.

nedaj-sa

V tejto knihe sa deti učia myslieť bez limitov a nesnažia sa za každú cenu „zapadnúť a prispôsobiť sa“. Učia sa skutočne si užívať život a nenechať sa ničím zastaviť pri dosahovaní svojich snov.

Desať dôležitých lekcií v tejto knihe zahŕňa: zvládanie stresu a úzkosti, hodnotu riskovania a v neposlednej rade návod, ako si užívať prítomný okamžik.

Každý bod obsahuje príklad a ilustráciu, ktoré ukazujú, ako dieťa môže uplatniť tento koncept vo svojom každodennom živote. Na konci knihy sú otázky, ktoré sú skvelými námetmi k diskusii a pomáhajú posilniť posolstvo tejto jedinečnej knihy.

Máš na výber. Spoliehaj sa na seba a buď pravdivý v tom, kým si. Práve to, čo je na tebe jedinečné, ťa posunie ďaleko dopredu. Neobzeraj sa na ostatných a nepýtaj sa ich, či si v pohode. Ty to už predsa vieš – tak tomu ver! Ukáž sám sebe cestu.

si-skvely

Kniha, ktorá naučí Vaše deti prejavovať svoju jedinečnosť 10 spôsobmi:

 • zdieľaj to dobré
 • nájdi si, čo miluješ
 • sme plní lásky
 • objav vo svojom vnútri kľudné miesto
 • urob si dnešný deň skvelým
 • zmeň svoje myšlienky na dobré
 • staraj sa o seba
 • predstavuj si, čo chceš dosiahnuť
 • každý je výnimočný, aj ty
 • dobré myšlienky ti dávajú energiu a silu.

Kniha je popretkávaná krásnymi ilustráciami, myšlienkami a príbehmi rozoberajúcimi jednotlivé spôsoby, ako prejaviť svoju jedinečnosť.

Pokiaľ sa kvôli niečomu alebo niekomu cítiš zle, nedovoľ, aby ti to skazilo celý deň. Nemôžeš ovládať to, čo hovoria alebo robia ostatní, ale môžeš zmeniť to, ako sa sám cítiš.

Okrem týchto kníh autor napísal ešte ďalšie dve pre deti: Já Jsem a Jsi mnohem víc než jen to, co máš!

3. Motivačná kniha od Louise L. Hay

luisa

Louise Hayová je autorka mnohých kníh, v ktorých učí ľudí prevziať zodpovednosť za svoj život a uvedomiť si, že svojimi myšlienkami vytvárajú svoje životy. Verí, že pokiaľ sa ľudia naučia využívať silu svojich myšlienok už v detskom veku, ich cesta životom bude oveľa šťastnejšia a úspešnejšia.

V knihe Myslím, tedy jsem – predkladá návod, pomocou ktorého môžete svoje deti naučiť afirmácie. Afirmácie sú slová a myšlienky, ktoré používame každý deň. Slová úzkosti, hnevu a strachu patria medzi negatívne afirmácie. Optimistické slová nádeje, šťastia a lásky sú afirmáciami pozitívnymi.

V knihe sa stretnete s príkladmi premeny „negatívnych“ myšlienok detí na pozitívne slová a skutky.

V úvode knihy sa autorka prihovára deťom týmito slovami: „Vieš, že to, čo si myslíš a hovoríš, má moc vyvolať v tvojom živote veľké zmeny? Keď niečo opakuješ stále dokola, začneš veriť, že je to pravda: a to čomu veríš, ovplyvňuje to, čo robíš a co sa ti deje …“

Zameraj sa na to, čo je v tvojom živote dobré a každý deň si opakuj …

SOM VĎAČNÝ ZA TO, ČO MÁM.

Milí rodičia, tu je ochutnávka z kníh, ktoré môžu zmeniť život a myslenie Vášho dieťatka, i ten Váš. 🙂 Prajem Vám, aby ste si chvíle s knihou v ruke, obklopení Vašimi najdrahšími, vždy vychutnali a odovzdali Vašim deťom také hodnoty, názory a presvedčenia, ktoré ich budú sprevádzať a usmerňovať na ceste za radostným, zmysluplným a šťastným životom. 😀

Veľmi sa poteším, ak do komentárov napíšete Vaše tipy na krásne a inšpiratívne knihy pre deti.

♥♥♥ S láskou TYEMIA ♥♥♥

Už ste s nami na facebooku? 🙂 Rodičovstvo v súlade Vám ponúka každodennú dávku inšpirácie, návody a tipy na svojej ceste za šťastným, naplneným a harmonickým rodinným životom. 🙂

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)