Keď sa súlad vytratí alebo prečo mi dieťa robí scény na verejnosti

Rodičovstvo je pre mňa škola! Niekedy materská a inokedy vysoká. 🙂 Dnes som absolvovala jeden z náročných seba-reflexných seminárov. Bola som nútená siahnuť hlboko do svojho vnútra a popasovať sa s postojmi a presvedčeniami, ktoré sa mi tam za tie roky pekne usadili.

Téma znela: do akej miery dokážeš oddeliť seba a svoje pocity od okolia a spoločnosťou očakávaného vzorca zaradeného do chlievika „EŠTE NORMÁLNE“!

Začalo to tým, že moja dcérka túžila po hre so mnou. Už od rána si chcela zahrať „cukor, káva, kevenduk!“ Ale ja som mala na práci stále čosi „dôležitejšie“! Bolo treba nachystať raňajky, potom postlať, upratať, oprať, navariť, ísť navštíviť kamarátkou … Má deti v podobnom veku. A tak som navrhla, aby sme si zahrali jej vytúženú hru spolu s nimi /nenechám ich predsa stáť bokom, splním sľub, „zalepím jej oči“/. Moja dcérka si evidentne priala niečo iné. Užiť si spoločnú chvíľu len so mnou /veď o tom snívala už od samého prebudenia/!

Neprikladala som tomu patričný význam! My VEĽKÍ si totiž niekedy myslíme, /možno dúfame 🙂 /, že tí MALÍ si celkom neuvedomujú to, čo naozaj chcú, po čom túžia a že na to zabudnú, (keď na to nebudeme príliš upozorňovať a budeme sa tváriť, že to nevidíme, nepočujeme, proste že to nie je!). Nevnímala som ju dostatočne! Vôbec som si nevšimla prichádzajúci smútok, ktorý pomaly zahaľoval jej tváričku a nenápadne sa usádzal na jej dušičke.

4654245563_9b45e44ba6_b

Zase raz som skĺzla do pocitu, že na prvom mieste je všetko ostatné a TÍ DRUHÍ. Potreby môjho dieťaťa a naše spoločné prídu na rad POTOM, ak vyjde čas!

Moja intuícia a srdce boli umlčané a myseľ pracovala na plné obrátky.

Pokúšala sa so mnou nadviazať spojenie, ale nepodarilo sa. Jej zmätenosť sa začala stupňovať až vyvrcholila v hystériu. Dieťa sa mi váľalo po ceste, hystericky revalo, chcelo mi pretlmočiť svoju potrebu, ale už sa nedalo.

crying-513164_1280

Hysterické dieťa na verejnosti – to je hádam postrach a záťažová situácia pre každého rodiča. Pre mňa sú to chvíle, kedy podvedome utekám a vnútorne panikárim. Proste nič nechcem vidieť a počuť. Chcem byť nenápadná ako stará stovka v tráve. V hlave sa mi okamžite rozsvieti kontrolka a myseľ začína naplno pracovať: všetci sa na nás pozerajú, iste si myslia, že som neschopná matka, neviem si poradiť s vlastným deckom … prečo mi robí takú hanbu … a doma na ňu pľuvnem všetok svoj emocionálny jed …

EGO, EGO, EGO. Moje túži po dokonalosti. Chce dostávať v škole rodičovstva len jednotky. A nielen od detí, aj od tých, čo sú mimo hry. Od tých, na ktorých deťom a srdcu vôbec nezáleží.

Moja úžasná dcérka ma dnes prinútila, aby som sa pozrela do seba a prehodnotila môj vzťah k sebe samej, k nej a k svetu.

V škole rodičovstva som dostala tieto otázky:

 • Je pre teba dôležité, čo si o tebe myslí okolie alebo sa dokážeš povzniesť nad názory a hodnotenia druhých?
 • Si dostatočne napojená na seba a svoje intuíciu alebo ti rozkazuje ego, ktoré situácie hodnotí na základe toho, čo sa v spoločnosti považuje za vhodné a normálne a čo už primerané nie je?
 • Vnímaš dostatočne moje skutočné emócie a potreby alebo ti záleží skôr na tom, aby sme nevybočovali z bežnej a spoločnosťou prijatej normy?
 • Prijímaš ma takú, aká som so všetkým čo ku mne a k tebe patrí?
 • Si dostatočne pevná v tom, čo hlásaš a čo s tebou ladí?
 • Žiješ Rodičovstvo v súlade?

Dnes, hoci by som sa mala kritizovať, hanbiť a negatívne hodnotiť za to, ako sa veci vyvinuli, sa oceňujem! Podstúpila som cennú lekciu, ktorá ma prinútila hlbšie sa zamyslieť nad tým, ako to chcem v budúcnosti, aké rozhodnutia potrebujem prijať, aké zámery si stanoviť.

Oceňujem svoje deti a seba za to, že neprehliadam takéto situácie. Že nad nimi rozmýšľam, aj keď to veľmi bolí. Že ich chcem zmeniť, že na sebe pracujem a rastiem!

Dnes som si v sebe ešte hlbšie ukotvila pravdu o tom, že dieťatko NIKDY neplače bez dôvodu! Svojim plačom nám VŽDY odovzdáva dôležitú informáciu! Pred samotnou stresovou a hysterickou situáciou sa nám ju určite pokúšalo odovzdať, ale zrejme sme ju nepochopili alebo pod tlakom zaužívaných predstáv a vzorov nedokázali prijať.

Naše dieťa je náš najlepší učiteľ! Od teraz si jasnejšie uvedomujem a rýchlejšie dešifrujem potreby mojich detí. Mojim zámerom je porozumieť, pochopiť a pomôcť im nájsť riešenie, ktoré bude s nami v súlade. Moja náruč a srdce je pre nich VŽDY otvorené. Moja láska je vše-objímajúca a nekonečná. ♥♥♥

deti v náručí 2

Ako to máte Vy? 🙂 Záleží Vám viac na názoroch cudzích ľudí ako na potrebách Vášho vlastného dieťaťa? Ocitáte sa v podobných situáciách? Aké rozhodnutia a zámery vo Vás tieto situácie vyvolávajú? Ako sa Vám darí s ich napĺňaním?

Napíšte mi na: lea.tyemiacka@gmail.com.

Žime Rodičovstvo v súlade. 🙂

Lenka TYEMIAková

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)