Tandemové dojčenie – ÁNO či NIE?

Dnes som bola silne vnútorne inšpirovaná zdieľať s Vami skúsenosti z tandemového dojčenia. Vrátila som sa vo svojich myšlienkach o 3,5 roka späť a ako prvý moment sa mi v mysli zjavila táto situácia:

Je posledný večer pred Štedrým dňom. Už dosť pokročilá hodina (22-23 hodín?). Sedím pri neozdobenom vianočnom stromčeku a obidve moje deti sú hore a plačú. Nie, neplačú! Oni hystericky revú! A ja s nimi. Som na dne, bez síl, bez energie a bez ďalšieho nápadu, ako ich dostať do ríše snov. Všetky moje snahy zlyhali. Staršia dcérka by už totiž dávno spala, keby som si k nej mohla ľahnúť, prečítať jej rozprávočku a ukojiť ju do spánku. Tak na to bola zvyknutá, tak to má rada, tak sa cíti v bezpečí. Ale mladšia dcérka má na to úplne iný názor. Ona sa chce nosiť a dojčiť na fitlopte, poskakovať a potrebuje ma mať, hlavne večer, stále na blízku.

A tak sedím a z posledných síl im ponúkam v úplne krkolomnej polohe prsníky – jeden jednej, druhý druhej a čakám, čo sa stane. Je polnoc a oni spia. Som šťastná a vďačná za to ticho, ale zároveň si pripadám hrozne. Neschopná, nemožná, bezmocná. Pýtam sa samej seba aj svojho manžela, kde robím chybu, prečo nedokážem zladiť fungovanie našich detí tak, aby sme boli všetci spokojní a zaspali ešte pred tým, ako sa ja idem pomaly nervovo zrútiť??? TAKTO SOM SI TO PREDSA NEPREDSTAVOVALA! Sú predsa Vianoce!

Koniec hororu. 🙂

Ešte nejaký čas mi trvalo, kým som sa naučila zorganizovať si veci tak, aby boli spokojné deti, ja i manžel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale ako to vlastne začalo?

Nikdy v živote som v reáli nevidela tandemové dojčenie /snáď tak na fotkách/. Do istého času som vlastne ani len netušila, že niečo také, ako tandemové dojčenie vôbec existuje!!! Dnes sa tomu už vôbec nečudujem. Informácie, ktoré sa k ženám mainstreamovo dostávajú, ani zďaleka neobsahujú podstatu a význam materskej a rodičovskej cesty a dôležitosť výberu svojho smeru.

My ženy ani len netušíme, aké hlboké, zmysluplné a plnohodnotné vzťahy si s deťmi môžeme vytvoriť a akou mierou dokážeme ovplyvniť to, aby z našich detí vyrástli sebavedomí, zdraví a pevní ľudia. Viac o mýtoch, nepravdách a obmedzujúcich presvedčeniach, ktoré sú ženám normálne podsúvané ešte pred pôrodom, ale aj po narodení ich detí a ako sa k nim postaviť tak, aby ženy prevzali moc a zodpovednosť za svoje deti do vlastných rúk, nájdete v ebooku ZDARMA – Láskavý štart do života.

Na kurze pre laktačné poradkyne organizovanom OZ Mamila som prvýkrát objavila množstvo skutočností týkajúcich sa výchovy a starostlivosti o deti, ktoré mi boli podané v úplne inom svetle. Okrem iného som sa dozvedela, že mamička môže bezpečne dojčiť počas tehotenstva a rovnako aj po pôrode novorodenca i staršie dieťa. Uááááááááuuuu, ohromné! Bola som z toho paf a povedala som si: „toto jednoducho musím skúsiť. Chcem to zažiť na vlastnej koži“.

A tak, keď som znova otehotnela, vedela som, že budem dojčiť svoje dieťatko počas tehotenstva a tiež po pôrode, ak to tak bude chcieť. Zo začiatku sa zdalo, že chcieť nebude. 🙂 Hoci sa Natálka dojčila počas celého tehotenstva, po narodení sestričky dojčenie v pôrodnici odmietla. Mala vtedy 2,4 rôčka a ja som si bola istá, že na odstavenie nie je pripravená. Dojčila sa ešte ráno pred tým, ako som odišla do pôrodnice a zrazu o deň na to nechcela??? Nešlo mi to do hlavy. Dnes som nad tým, premýšľala opäť a vyšlo mi z toho nasledovné.

Do jej nádhernej malej hlavičky sa úplne nenápadne vkradol pocit, že sa dojčiť nemôže, že to jednoducho nie je vhodné! Tak ako je to v našej spoločnosti bežné, nie raz sa jej dostali do uší poznámky typu: si už veľké dievča, veľké dievčatá už nepijú mliečko od maminky, dáme ti mliečko z krabice, toto mliečko už nechaj pre malú sestričku … Dnes sa už vôbec nečudujem tomu, že sa zrazu zľakla a svojho milovaného dojčenia sa chcela vzdať. Jednoducho chcela zapadnúť do predstáv našej spoločnosti, správať sa tak, ako to od nás druhí vyžadujú. /ale čo my? nemáme právo na vlastné rozhodnutie? nemáme právo riadiť sa vlastným srdcom a potrebami?/

Keď sme prišli z pôrodnice, išla som ju uložiť do postieľky, zobrali sme si rozprávkovú knižku a ja som sa jej opýtala, či si prosí mliečko a že si môže dať, ak chce. Nesmelo si zobrala prsník a zrazu s úsmevom na perách pila. Bola taká šťastná, že MOŽE! 🙂

(pozn.   DÁVAJME SI POZOR NA TO, ČO HOVORÍME PRED SVOJIMI DEŤMI! Aj nevinná poznámka sa môže zmeniť na dlhodobú traumu!)

Dojčím tandemovo

A tak som začala svoje deti dojčiť tandemovo. Ak poviem, že to nebolo vždy ružové, tak to bude asi slabé slovo. Prvé mesiace sme sa veľakrát dostali do situácie, že sa chceli dojčiť obidve deti naraz, ale každá v inej polohe. Natálka uprednostňovala dojčenie poležiačky – hlavne, keď už bola unavená a potrebovala spinkať a Katuška je zase taký „orientačný typ“ 🙂 – najradšej by bola, keby som stále behala, skákala a možno aj lietala /inak to jej zostalo dodnes – stále je v pohybe!/:-).

Nevedela som zladiť ich spánkové cykly, promptne napĺňať ich potreby, bolo ťažké rozhodnúť sa a vybrať jednu z nich, ktorá bude uprednostnená a ktorej potreby budú naplnené ako prvej. Hoci by si každý povedal, že počkať musí tá staršia, malé bábätko má prednosť, veľakrát som najprv upokojovala Natálku a až potom Katušku. Keď to bolo totiž obrátene, niekedy to vyvrcholilo v zbytočnú hystériu a boli sme na nervy všetky tri.

DSC_6618

Bolo komplikované nájsť si správnu polohu a dojčiť obidve naraz. Po sediačky mi to fungovalo – Katušku som si zobrala do náručia a Natálka si sadla vedľa mňa a prisala sa zboku. Ale čo večer? Pri ukladaní do postele to bola hrôza. Postupne sme sa učili a našli si spôsob a polohu, kedy sa dojčili obidve naraz – prisaté zboku každá na svojom prsníku. To bola úľava. Uspať a upokojiť ich obidve naraz! Konečne som nemala pocit, že len dojčím a riešim svoje deti a na nič iné mi nezostáva čas.

A to prisatie a celkový pocit? Na jednom prsníku maličká hlavička novorodenca s jemnučkým satím a na druhom prsníku veľká hlava a podstatne drsnejšie satie? Hmmm, to bol ťažký oriešok. Po niekoľkých mesiacoch som bola kvôli tomu nútená staršej dcérke dojčenie obmedziť. Ale o tom viac v článku Prirodzené odstavenie. 

Prečo som to vlastne robila?

 • Vždy som bola presvedčená, že materské mlieko je LIEK! Ten najlepší a najflexibilnejší liek, aký môžem svojim deťom dať. A ako iste viete, to, čomu veríte, sa deje, to Vám funguje. 🙂 A mne to fungovalo skutočne dokonale. Moje dcérky sú krásne, silné a zdravé ako repy. Netvrdím, že občas „nechytia“ nádchu, kašeľ, či prechladnutie. Ale ich choroby sme zatiaľ /až na jednu výnimku :-)/ vždy zvládli vyliečiť materským mliekom a prírodnými liekmi. Osobne materské mlieko používam na všetko /boľavé oči, uši, nádchu, pokožku …/, aktuálne na popáleninu mojej staršej dcérky, ktorá sa hojí zázračne rýchlo i na pleť mojej maminky, ktorej predavačka pred pár dňami tipovala o 16 rokov menej, ako v skutočnosti má. Vraj jej má poradiť ten zázračný liek na takú krásnu pleť bez vrások. 🙂 Áno, takúto vzácnu tekutinu máme v prsníkoch my ženy, ktoré svoje deti dojčíme!
 • Rovnako som presvedčená o tom, že deti, ktoré sa majú možnosť dojčiť tandemovo, majú oveľa bližší vzťah a starší súrodenec lepšie zvláda príchod „votrelca“ :-). Spoločné dojčenie eliminuje návaly žiarlivosti. Tak tomu bolo aj u nás. Natálka sa veľmi tešila malej sestričke, nikdy jej neublížila, nemala som strach, nechať ju s ňou bez dozoru. Bola k nej vždy veľmi milá, pozorná a starostlivá.DSC_9545
 • Materské mlieko je dokonalá strava. Neviem, či to takto verejne vôbec môžem priznať /hádam mi nebude klopať na dvere sociálka :-)/, ale pár krát sa mi stalo, že som nestihla deťom pripraviť včas jedlo /raňajky, obed alebo večeru/. Myslíte si, že som bola z toho na nervy a zúfalá ako ktorákoľvek mamička kŕmiaca svoje dieťa umelou výživou? NIE! Jednoducho som vedela, že moje deti dostanú cez materské mlieko potrebnú výživu, kalórie, vitamíny, minerály a všetky potrebné látky na ich rast a prospievanie! Také jednoduché, také oslobodzujúce. 🙂
 • Ako druhorodička a dojčiaca mamička som mala po pôrode mlieka viac než dosť. Katuška niekedy nedokázala zvládať ten obrovský tok, ktorý sa jej valil do ústočiek. Keď som mala prsia preplnené až na prasknutie, Natálka mi ich s radosťou vypila a mne sa uľavilo. V prvých dvoch mesiacoch nám pribrala hádam aj dve kilá! Po tých deviatich mesiacoch tehotenstva, kedy bolo mliečka veľmi málo, si to evidentne užívala a naplno vychutnávala. Sladká zdravá odmena! 🙂

A aký bol ten hlavný dôvod?

Moje dieťatko ani ja, sme neboli na odstavenie pripravené! Poznám svoje dieťa ako vlastnú dlaň a vedela som, že dojčenie ešte pre ňu veľa znamená. Na prsníku sa dokázala vždy uspokojiť, upokojiť aj ukojiť do spánku a pohody. Som presvedčená, že keby som ju odstavila len kvôli narodeniu mladšej sestričky, prišla by som o dôležitý nástroj na posilňovanie našej vzťahovej väzby, narušila by som už v začiatkoch jej vzťah s mladšou sestričkou a ochudobnila by som ju o množstvo výživných látok, ktoré jej materské mlieko poskytovalo. Mimochodom, uvedomujete si aj Vy, že odstavené deti a deti na umelom mlieku sú v náručí a tesnom kontakte s rodičmi oveľa kratšiu dobu???

A o koľko nádherných momentov by sme prišli! 🙂 Možno to doteraz vyzeralo, že tandemové dojčenie je čistá tortúra. Nie, nie je to tak. Zažili sme spolu množstvo romantických chvíľ, kedy jedna druhú hladili po hlavičke, či líčku, držali sa pri dojčení za ručičku, chichotali sa s prsníkom v ústach a v takomto tesnom a láskyplnom objatí sme spoločne zaspali.

DSC_7749

Pár slov na záver 🙂

Bolo to náročné – hlavne na začiatku. Bolo to stresujúce, vyčerpávajúce, organizačne komplikované … ale bolo to KRÁSNE! Keby som bola v podobnej situácii, urobila by som to znova! Bez zaváhania a zbytočného rozmýšľania. Dojčenie vnímam ako prirodzenú, nevyhnutnú a normálnu súčasť starostlivosti o moje deti. Neviem si predstaviť, že by to bolo inak.

A ako to máte Vy? 🙂 Napíšte mi: lea.tyemiacka@gmail.com.

Prajem Vám nádherný deň plný správnych rozhodnutí 🙂

TYEMIA

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)