Ty ešte dojčíš???

Moje okolie neveriacky, niekedy vystrašene, ba dokonca znechutene, krúti hlavou a kladie mi otázky typu: „Čože?! Ty ešte stále dojčíš? Také veľké dieťa? To ešte máš mlieko?“

Áno, áno, áno. Dojčím svoje viac než 3-ročné dieťa, mlieka mám presne toľko, koľko moja dcérka práve teraz potrebuje a som NORMÁLNA!

Aby som bola presná, ja normálna som, i keď o dojčení starších detí v našej kultúre sa to povedať zatiaľ nedá. Dojčenie stále nie je normou, hoci vidím v tomto smere veľký posun. V období, keď som dojčila svoju prvú dcérku som vo svojom okolí osobne (až na jednu výnimku), nepoznala žiadnu mamičku, ktorá by dojčila staršie dieťa (teraz mám na mysli dieťa nad 2,5 roka). A iste, také ženy sú. A verím, že ich je viac než dosť. Akurát sa pod vplyvom celospoločenského názoru o dojčení starších detí, radšej s touto aktivitou ukrývajú do bezpečia a dojčia len v súkromí svojho domova.

Týmto tvrdením nikoho neodsudzujem a nechcem tým naznačiť, že teraz majú všetky ženy hromadne vyjsť do ulíc, vytasiť provokačne svoje prsníky a dojčiť svoje „veľké“ deti na verejnosti /hoci prečo nie: 🙂 /. Nuž ale každý máme svoje hranice, v ktorých sa ešte cítime komfortne a kde už je to pre nás „cez čiaru“.

Osobne som toho názoru, že dojčenie je činnosť, za ktorú by sa žena nemala hanbiť a nie je potrebné, aby ju utajovala pre zrakmi verejnosti. Dojčenie je krásne, prirodzené a malo by byť považované za niečo úplne normálne až do doby, kedy oň dieťa samé neprestane mať záujem.

DSC_9839-2

Ako a prečo som na dojčenie zmenila názor?

Svoju prvú dcérku som dojčila takmer 5 rokov. Úprimne, moje predstavy o dojčení ešte pred narodením dcérky boli takmer jasné. Pod vplyvom väčšinového názoru spoločnosti a informácií, ktoré sa k ženám BEŽNE dostávajú, som očakávala, že dojčiť budem do 6 mesiacov, max. 1 roka a následne kŕmiť svoje dieťa pevnou stravou a umelým mliekom tak zhruba do 3 rokov, kým prejde na klasickú „dospelácku“ stravu. Ani vo sne by mi nenapadlo, že mi najbližších 6 rokov bude visieť na prsníku nejaké dieťa!!! (a niekedy dokonca dve naraz). Dnes sa nad mojimi niekdajšími úvahami už len pousmejem. 🙂

Moje deti, intuícia a informácie, ktoré som získala počas školenia laktačných poradkýň OZ Mamila ma našťastie rýchlo vyviedli z omylu.

Ale denne sa stretávam s mamičkami, ktoré sú okolím nútené do predčasného odstavenia svojich detí, hoci vo svojom vnútri to tak vôbec necítia. Nemajú podporu, nemajú argumenty, niekedy už ani silu odporovať a bojovať za seba a práva svojho dieťaťa. Sú im podsúvané názory typu: „však po polroku už papá dieťatko príkrmy a pije iné tekutiny, dojčenie už tak nepotrebuje, je to už len zlozvyk, materské mlieko mu už nič nedáva, toto už nie je normálne, len ťa manipuluje a vyciciava …“.

Argumenty PRE dojčenie staršieho dieťatka

Takže pre Vás milé mamičky, ktoré chcete dojčiť svoje dieťa aj po uplynutí spoločensky nastavenej hornej latky 6-tich mesiacov až jedného roka, tu mám pádne dôvody, ktorými posilníte svoju dôveru v to, čo prirodzene cítite ako správne a v súlade s Vami a Vašim dieťatkom a zároveň odzbrojíte svoje okolie od nevhodných a dôveru-podkopávajúcich poznámok:

 • Mnohí ľudia si myslia, že dojčenie po roku už stráca svoju nutričnú hodnotu, ale to jednoducho nie je pravda. Dojčenie je počas celej dĺžky jeho trvania dôležité pre fyzický a psychický vývoj dieťaťa. Materské mlieko počas celého obdobia dojčenia (teda v 1. mesiaci, 6. mesiacoch, 1., 2., 3., 4. a viac rokoch) STÁLE!!! obsahuje výživovo hodnotné látky, probiotiká, vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky, látky rozvíjajúce mozog dieťaťa a všetky orgány, ktoré v tele má (niektoré cukry, tuky, bielkoviny a imunitné faktory sú dokonca v materskom mlieku prítomné v 2. a 3. roku života ešte vo väčších dávkach ako pred tým!!!). Vďaka materskému mlieku Vaše dieťatko rastie, vyvíja sa, prospieva a dospieva. 🙂
 • Mamičky, ktoré dojčíte viac ako 1 rok – Vaše materské mlieko je v porovnaní s matkami, ktoré dojčia kratšie, bohatšie na tuk.
 • Vaše materské mlieko po prvom roku života pokrýva dieťaťu potrebu vápnika, vitamínu A, B 12, C a kyseliny listovej.
 • Dojčenie posilňuje imunitný systém Vášho dieťatka. Imunitné benefity úzko súvisia s dĺžkou dojčenia – detičky, ktoré sú dojčené aj po prvom roku života sú menej choré, vyskytuje sa u nich menej alergií a ochorení typických pre nedojčené alebo krátko dojčené deti (napr. zápaly stredného ucha, infekcie horných dýchacích ciest a pod.). „Dojčenie zohráva zásadnú a podceňovanú úlohu pri liečbe a prevencii detských ochorení.“ OZ MAMILA
 • Dojčenie neskutočne rozvíja mozog Vášho dieťaťa. Materské mlieko obsahuje živiny, ktoré sú stavebnou látkou mozgu, konkrétne omega-3 mastné kyseliny DHA /dokosahexaenová kyselina/ a AA /arachidonová kyselina/, ktoré sa v umelom mlieku nenachádzajú.  Dojčené deti sú inteligentnejšie. Dr. Sears vo svojej knihe Vzťahová výchova uvádza, že štúdie porovnávajúce dĺžku dojčenia s intelektuálnym vývojom prichádzajú k záveru, že čím dlhšie sú deti dojčené, tým vyšší je ich intelektuálny náskok. 23227421526_91ffb9f917_o
 • Dojčenie aj po prvom roku naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka Vášho dieťatka, jeho dýchanie a teplotu.
 • Dojčenie prepája mamičku a dieťa, posilňuje ich vzťahovú väzbu, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Už ste sa niekedy dívali na ubolené, uplakané, zranené či nahnevané dieťa, ktorému bolo ponúknuté dojčenie? Ak áno, netreba Vám popisovať, čo sa dialo. Ak nie, všimnite si nabudúce, ako sa takémuto dieťatku mení výraz tváre, očí, pier. Ako postupne prechádza zo stavu zúfalstva do stavu absolútneho pokoja. Toto stojí za to! 🙂 Všetky mamičky dojčených detí oceňujú dojčenie ako jeden z najjednoduchších, najrýchlejších a najefektívnejších nástrojov na upokojenie dieťaťa.
 • Dlhodobé dojčenie prospieva mamičkám. 2500 žien ročne ochorie na rakovinu prsníka.21911894635_9637b89f89_oDlhodobé dojčenie znižuje riziko rakoviny prsníka. Keby kampane za boj proti rakovine prsníka upozornili na to, že existuje významná súvislosť medzi dĺžkou dojčenia a zníženým rizikom rakoviny prsníka /totiž, keď žena dojčí 7 rokov má nulové riziko, že dostane rakovinu prsníka!/, bolo by menej odobratých prsníkov a menej úmrtí v súvislostí s rakovinou prsníka.
 • Dlohodobé dojčenie znižuje u žien riziko rakoviny maternice, endometria, vaječníkov, chráni voči osteoporóze, znižuje riziko reumatickej horúčky a potrebu inzulínu u diabetičiek. Dlhodobé dojčenie odďaľuje u niektorých žien návrat plodnosti a potláča ovuláciu. Z tohto všetkého je zrejmé, že telo ženy, konkrétne prsníky, boli prirodzene stvorené na to, aby vyživovali dieťa a napĺňaním tejto funkcie chránili ženu a jej život. Ak žena a spoločnosť hlavnú funkciu tohto orgánu ženského tela budú rešpektovať, ženy aj deti budú z toho len profitovať. Dojčenie ženy „nevyciciava“. Ak sa ženy tak cítia, je to len výsledok fám, ktorým uverili.
 • Mne osobne funguje dojčenie aj teraz, keď je moje dieťatko staršie, ako liek na všetko. Materské mlieko používam pri bolestiach ušiek, očiek, na nádchu, kašeľ, zvracanie, znižovanie horúčky, liečenie ekzémov. Keď nenastane okamžité zlepšenie, vždy dochádza minimálne k zmierneniu príznakov a rýchlejšiemu vyliečeniu. Ak chcete vedieť prečo dojčím aj napriek prekážkam ďalej a čo na dojčením oceňujem, čítajte tu. 🙂

Dokedy mám teda dojčiť?

Každé dieťa má právo byť dojčené, ideálne dovtedy, kým sa samé dobrovoľne neodstaví. Právo dojčiť sa je základné právo dieťaťa uzákonené aj v Medzinárodnom kódexe práv dieťaťa. Toto právo je na rovnakej úrovni, ako právo nebyť týrané či právo nepracovať.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a UNICEF odporúčajú dojčiť minimálne do 2 rokov a ďalej tak, ako to vyhovuje maminke a dieťatku. Každopádne, dieťatko sa dobrovoľne odstaví najskôr v 2,5 roku života.

Dobre, ale kedy sa to dieťa konečne odstaví? 🙂

Znie to úžasne, romanticky a logicky. Ale priznajme si to všetky, ktoré dojčíme staršie dieťa. Nie vždy je to „med lízať“. O tom, na akej škále pocitov sa dojčiace ženy bežne pohybujú píšem vo svojom článku Dojčenie milujem. A predsa mi niekedy ide na nervy!

Ženy – mamičky, Vaše pocity, akékoľvek sú – sú v poriadku. Môžu byť dôvodom na to, aby ste odstavili svoje dieťa. Môžu byť dôvodom na to, aby ste dojčenie obmedzili. Môžu byť dôvodom, aby ste v dojčení pokračovali. Dôležité je vkročiť do svojho vnútra a dôkladne ho preskúmať, prehodnotiť informácie, ktoré máte a skutočnú situáciu a stanoviť si hranice, aby ste mohli „dojčiť tak dlho, ako to Vám a dieťatku vyhovuje.“

DSC_9773

Bojíte sa, že to nepríde nikdy? 🙂 Každé dieťatko dospeje do štádia, kedy už dojčenie nepotrebuje. Mám to odskúšané a viem, že kapitola dojčenia sa dá uzavrieť bez plaču, útekov, klamstva, frustrácií a nespokojnosti. Ale o tom až niekedy nabudúce. 🙂

Osobne som presvedčená, že odstavenie nemá byť cieľ, ku ktorému dieťa dotlačíme, ale míľník, ktorý v dieťati a v mamičke vzbudí pocit hrdosti, úplnosti, spokojnosti a vzájomného súladu.

Chcete sa dozvedieť viac o mojej ceste k dojčeniu, o tom, aké mýty v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o dieťatko som bola nútená prekonať a ako som prevzala zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk? Stiahnite si ZDARMA e-book Láskavý štart do života. 🙂

S radosťou pre Vás TYEMIA

 

Lenka Tyemiaková
Sprevádzam mamičky krajinou Materstva. Mojou vášňou je inšpirovať Vás k tomu, aby ste si materstvo a rodičovstvo užívali naplno a v súlade so sebou samou i Vašim dieťatkom. Pomôžem Vám dojčiť s radosťou a bez bolesti a naučím Vás využívať nástroje, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia život s Vaším dieťatkom a vďaka ktorým bude Váš vzťah plný dôvery, porozumenia, lásky a vzájomnej blízkosti. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • E-BOOK ZDARMA

   

  Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

   

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako "NORMÁLNE".

   

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)

   

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Láskavý štart do života ALEBO návod na to, ako prevziať zodpovednosť a moc za svoje dieťa do vlastných rúk a naplniť tak jeho prirodzené očakávania.

  obal knihy

  Spoznajte 6 najčastejších mýtov, týkajúcich sa pôrodu, dojčenia, nosenia a spoločného spania a pozrite sa kritickým okom na to, čo nám spoločnosť podsúva ako NORMÁLNE.

  Stiahnite si e-book ZDARMA a objavme spolu netradičné cesty, ako si rodičovstvo vychutnať naplno. :-)